nejsme na tom zle

Datum: 13.02.2014 | Vložil: Jirka privilegium

Ahoj akrylky a skleněnky. Mezi slepými jednooký králem - praví jedno přísloví. Ale pěkně popořádku. Ve svých 16 letech jsem neodbornou manipulací s patronkou poplachové pistole způsobil převrat ve svém životě. Najednou máte cizí těleso v oku, stane se z vás pacient, je konec s "lítáním" na kole a po lesích, dlouhodobá omezení dalších různých činností, částečná ztráta zraku jednoho oka a viditelný defekt. Po 3 operacích ve FN Olomouc (r. 1975,76) jsem se smířil s tím, že na levé oko tak zhruba spočítám prsty na natažené ruce. Nebyl jsem odveden na vojnu, oko začalo utíkat do strany, měl jsem dvojí vidění, jedno sice mlhavé, ale nedělal jsem proto ani řidičský průkaz. Po cca 10 letech jsem byl na operaci ve Zlíně - poúrazový zelený zákal a po dalších cca 12 letech tamtéž operace vyjmutí zbytků čočky, které začaly zlobit. A tak si klidně žiju až do 30.9.2013. To jsem si na noční směně přivodil další úraz. Tlaková vzduchová hadice se smekla a trefila mě přesně doprostřed oka. Naštěstí do toho špatného. Byla to taková rána, že střepina, kterou jsem měl od r. 75 prolétla sklivcem do přední části oka. Poúrazový stav - bolesti, zánět a rozhodnutí o enukleaci. 6.12. jsem se začlenil do skupiny čekatelů na protézu. Dnes, v 55 letech, mám 14 dnů akrylku z Opavy a jsem nadmíru spokojen. Velký dík patří týmu oční ambulance a traumatologie Slezské nemocnice v Opavě. Jejich vysoce profesionální přístup a cit se nedá popsat, ten se musí zažít. Velmi krušno by bylo bez podpory manželky a celé rodiny. Ten, kdo plně věří svým lékařům a bez výhrad se svěří do jejich rukou, má vyhráno. Škoda, že jsem si nepsal deníček. Je až s podivem, že situace, které člověk prožívá a bere za velmi důležité a rozhodující pro další život, jsou časem banální a s odstupem času možná i úsměvné. A navíc ten, kdo má dar víry, trochu humoru a bere svůj úděl s nadhledem, má naději, že nebude podléhat depresím, splínům a dalším těžkým okamžikům, které na člověka čekají. Zkoušel jsem na krabičce léků poznat hmatem nápis v Braill. písmu, ale neúspěšně. Hlavu vzhůru, nejsme na tom zle. Přeji Vám ostrý zrak a klid a pohodu a NADĚJE NEUMÍRÁ POSLEDNÍ, PROTOŽE NADĚJE NEUMÍRÁ N I K D Y. Jirka

Přidat nový příspěvek