Zeptejte se ostatních

 

Tato diskuze je určena všem, kteří mají nějaký problém se svým buď nevidoucím okem a nebo jsou již po enukleaci či evisceraci. Pokud vás trápí různé otázky například ohledně transplantací, glaukomů, očních nervů, sítnice a kdo ví, čeho ještě, pokud vás zajímají zkušenosti s lékaři či nemocnicemi, a jiné, zkuste se zeptat ostatních. Třeba už si někdo jiný tím samým problémem, který vás právě teď trápí, prošel, a bude vám moci poradit. Pomáhejme si, buďme rádci sami sobě. Třeba nám někdo poradí něco, o čem jsme ani neměli tušení a pro nás to bude nová naděje.....

Diskusní téma: Zeptejte se ostatních

Mrtvý oční nerv

Datum: 16.11.2017 | Vložil: Stanislava

Dobrý den všichni. Chtěla jsem se zeptat na zkušenosti. Moje maminka měla aneurisma a po úspěšné operaci ji zemřel oční nerv, v současné chvíli se jí přestalo oko hýbat směrem nahoru a vidí dvojmo. Na perimetru ji řekli že ji budou muset sebrat řidičák a že jí to oko ochabne postupně. Zajímá mě jestli měl někdo podobný problém a zda je ztráta řidičáku nutná a také jestli když uvidí jen na jedno oko jestli se to zdravé oko tímto nějak nezhorsi. Děkuji všem

Re: Mrtvý oční nerv

Datum: 17.11.2017 | Vložil: Jirka68

milá Stanislavo, těžko v tomto radit. To vyřeší všechno Čas. S tím řízením bych raději počkal. Vidění dvojmo, to je jako by řídila v podnapilém stavu. Já přišel o oko a po několika skoro karambolech mojí vinou jsem se volantu vzdal.
Přeji mamce klídek v duši.
Jirka

retinopatie/vitrektomi/šedý zákal a slepota

Datum: 18.10.2017 | Vložil: Tereza

Zdravím.

Před třemi měsíci jsem byla na vitrektomii kvůli diabetické retinopatii, už jsem téměř neviděla na levé oko. všechno se podařilo a já poměrně rychle zase začala vidět na čtení, na dálku pak s brýlemi -3 diaoptrie celkem ok. Vyhovovalo mi to a byla jsem šťastná jak blecha, že to dopadlo takhle. Po vitrektomii se mi ale udělal šedý zákal, který se během dvou měsíců rapidně zhoršil (podle vyjádření lékaře). Já jsem viděla hůř, ale ne že bych neviděla vůbec, spíš tak rozmlženě. Odoperovali mi šedý zákal, zdálo se po dvou dnech, že se to pěkně hojí, ale pak jsem náhle začala na to oko vidět černo. Řekli, že se jedná o odchlípení sítnice, poté o amoci sítnice (výsledek asi tentýž, ale možná jiná příčina? úplně nevím). Znovu mi udělali vitrektomii (před 10 dny) a tu sítnici narovnali a "přivařili" laserem, do sklivcového prostoru mně dali silikonový olej. Můj ošetřující lékař mi pořád dává nějaké naděje, jak všechno bude bezvadné (což asi určitě nebude), kamarádka oftalmoložka mně narovinu řekla, že to oko prostě vidět nebude. Teď vidím jen světlé a tmavé skvrny, podle toho, na co se dívám. Taky mi řekla, že přes ten olej se dá normálně dívat, jen se silnějšími dioptriemi, třeba 5. Já ale nevidím nic než to světlo a tmavo. Chtěla bych se zeptat, kdo má zkušenosti - jak vidíte přes silikonový olej, opravdu relativně dobře (předměty, lidi?) nebo jen mlhu? Jak dlouho tam olej máte - když se vypustí, nehrozí zase amoce/odchlípení sítnice? Vrátil se někomu takhle aspoň trochu zrak po vitrektomii pro diabetickou retinopatii? Klidně budu nosit kdoví jaké brýle, ale jde mi o to, jestli se vůbec něco může ještě zlepšit. Když oko otevřu, začne se mi hodně motat hlava, takže ho nechávám záměrně zavřené a jen sem tam promrknu. Už jsem se z toho psychicky zhroutila před první operací a skončila u psychiatra, po tom odchlípení znovu. Teď žiju v příšerném stresu a permanentně se mi chce zvracet, protože se strašně bojím, co se mnou bude. potřebovala bych prostě zkušenosti dalších lidí. Potřebuju slyšet, co mě může čekat, nejen chlácholení, že všechno bude super, protože to už očividně nebude, to víme asi všichni. Vzhledem k cukrovce můžu totéž čekat na pravém oku, kde už jsem měla pro slabší retinopatii dělaný laser a šedý zákal mně tam počíná. Děkuju moc všem, kdo jste ochotní se podělit o zkušenosti.

Re: retinopatie/vitrektomi/šedý zákal a slepota

Datum: 30.12.2017 | Vložil: iVANA

Ahoj Terko,
tvoji otázku jsem si vyhledala ze stejných důvodů, jako se tu ptáš ty...Před dvěma týdny mi oznámili, že mám diabetickou retinopatii a to proliferativní, tvoří se mi "náhradní" cévy. Doktorka řekla. že jsem pěišla pozdě, já jsem to ale nevěděla...na prevenci mi vždy napsali, že nemám žádné diabetické změny na očním pozadí...Čeká mě také operace..pars plana vitrektomia a zajímá mě to samé, co tebe....mám nějakou naději, že aspoň s brýlemi uvidím? Nebo mě prostě čeká život vě tmě? Jak se máš teď? Pomohla ti další operace?

Ivana

Re: Re: retinopatie/vitrektomi/šedý zákal a slepota

Datum: 08.01.2018 | Vložil: Věra

V červenci jsem měla vitrektomii pro diabetickou retinopatii, stejný příběh, pořád to bylo v pořádku a najednou bylo pozdě...ale zkrátka, výplň byl vzduch, dva týdny jsem přes něj neviděla, pak půl roku "saze" při cvičení nebo zvýšení tlaku nebo glykémie. A nyní: voilá! Přibylo mi sice -0,75 dioptrie, ale co, s brýlemi nebo s čočkami vidím pořád dobře.

Ještě z vlastní zkušenosti doporučím se od operace důsledně vyhýbat alkoholu, způsoboval mi masivní rozliv krve do sklivce, tedy ty "saze", keré mě dokázaly na to nemocné oko na dva dny opravdu oslepit (to už sice po půl roce taky zmizelo, ale riskovat to nebudu, alkohol mi nechybí).

Re: Re: Re: retinopatie/vitrektomi/šedý zákal a slepota

Datum: 12.05.2018 | Vložil: Tereza

Ahoj. A kde jsi na operaci byla, měla jsi narkózu a byla jsi hospitalizovaná?

Re: retinopatie/vitrektomi/šedý zákal a slepota

Datum: 17.03.2019 | Vložil: Monika

Mela jsem odchliplou sitnici,dostala jsem silikonovy olej.Pres olej jsem videla jen rozmazane fleky,hruza.po 5 mesicich mi olej vypustili.Dostala jsem sedy zakal,vymenili mi cocku.Ted jsem asi mesic po vsem.V miste odchlipene sitnice,jsou narusene bunky,obraz je deformovan.Uz nikdy pry neuvidim jako pred tim.Sitnice se muze kdykoliv znovu odchlipnout,proto jsou nutne kontroly.Nikdy bych neverila,ze mi oko takto zkomplikuje zivot.Musite proste verit,ze po vsech operacich to bude ok.Preji Vam hodne stesti.

Re: retinopatie/vitrektomi/šedý zákal a slepota

Datum: 30.10.2019 | Vložil: David

Ahoj. Jsem na tom podobně jako ty, jen s tím rozdílem, že před tím, než mi stříkli do oka olej a před tím jsem měl - 6 dioptrií tak teď po té operaci vidím, ale dioptrie se mi zvýšily na - 33 dioptrií. Ale s pomocí brýlí vidím a to je hlavní. Máš li zájem ozvi se na helkama@seznam.cz David

Těhotenství, porod

Datum: 18.10.2017 | Vložil:

Ahoj všichni, jsou tu nějaké maminky, které už s protézkou porodily? Mohly jste rodit spontánně nebo jste musely na císařský řez kvůli nitroočnímu tlaku? A popř. byly nějaké problémy v těhotenství? Děkuji.

Re: Těhotenství, porod

Datum: 27.10.2017 | Vložil: anonym

Dobrý den, jsem maminka druhorodička s oční protézou. Rodila jsem a budu opět rodit císařským řezem na základě oční indikace (myopia gravis). Záleží hodně na zvážení očního lékaře (moje paní doktorka je toho názoru, že mám pouze jedno oko a to je potřeba chránit a raději neriskovat). V těhotenství se objevily i další zdravotní problémy směřující porod k císařskému řezu, takže oční indikace nebyla jediný faktor k tomuto postupu.

Re: Těhotenství, porod

Datum: 22.11.2017 | Vložil: anonym

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se Vám podařilo získat i nějaké další zkušenosti maminek-rodiček s protézkou (než jen tady od jedné maminky, která k protézce měla ještě navíc i těžkou krátkozrakost a další problémy, které dohromady vyústily v císařský řez)???
Také mě to velmi zajímá, zda je možný přirozený porod a zda nehrozí nějaké komplikace. Jsem těhotná (dosud bez jakýchkoli problémů) a mám porod před sebou. Na druhém očku jen 1 dioptrie. Na gynekologii nikdo nic v souvislosti s protézkou neřešil. Děkuji moc za případnou odpověď.

Re: Těhotenství, porod

Datum: 12.12.2017 | Vložil: bonpary

Mám protézu slupku od narození, dítě jsem normálně porodila, nikdo nic neřešil.

Re: Re: Těhotenství, porod

Datum: 20.03.2018 | Vložil: Fajn

A nezhoršil se Vám zrak na tom druhém oku? Přece jenom je tam vyvíjen tlak.

Možná enukleace

Datum: 26.05.2017 | Vložil: Jakub

Zdravím, už dlouho přemýšlím zda tady napsat. Je mi 23 let, mám zakalenou rohovku, ale lékaři nedokáži zjistit z čeho. Oko mi neustále pracuje. Někdy vypadá oko jako zdravé, krom toho, že mi nejde vidět ostře zornice a někdy zase mám oko šíleně červené. Trvá to už 6 měsíců a léčba je šíleně dlouhá. Dneska mi dr sdělila, že by se oko nemuselo poprat s tím, co mi bráni k uzdravení a je možná enukleace. Mám obavy, protože mi hodně dlouho trvalo se psychicky srovnat s tím, že vidím pouze na jedno oko. Mám strach, že se z toho psychicky zhroutím a nebudu moc se začlenit do společnosti. Měl taky někdo takový problém a překonal ho?

Re: Možná enukleace

Datum: 28.07.2017 | Vložil: Sabina

Zdravím, Jakube! Především se zamyslete, čím si v dané situaci pomůžete tím, že se psychicky zhroutíte. Stav Vašeho oka to nezlepší a Vy budete mít ještě o problém více. S okem nevzdávejte. najděte nejlepší doktory a udělejte pro to vše. Pokud lékaři dojdou k závěru, že enukleace je nezbytná, je to vždy i z důvodu, že by nemocné oko mohlo ohrozit i oko zdravé a vidící. Sama mám problémy s očima odmalička a komplikace se v posledních letech vystupńovaly do té míry, že jsem málem přišla o zrak úplně a jedno oko mi museli odstranit. Musím říct, že si velice vážím toho že vidím alespoň na jedno oko, i když zrakem ne dokonalým. Je totiž velký rozdíl nevidět na jedno oko a na druhé vidět dobře, nebo i hůř a nevidět vůbec. Proto bych si zoufala až v momentě, kdybych o zrak přišla definitivně. Přeji Vám, aby vše dopadlo dobře, ale pokud bude enukleace nutrná, nebojte se, dnes umí vše tak krásně udělat, že na Vás nikdo nic nepozná, takže není nutné se společnosti stranit.

retinopatie a šedý zákal

Datum: 14.05.2017 | Vložil: Tereza

Zdravím všechny.

Velmi náhled a bez předchozích symptomů (byť chodím jednou ročně na pravidelné kontroly očního pozadí, měření očního tlaku, perimetr) jsem začala na konci dubna velmi špatně přes noc vidět na levé oko, na pohotovosti konstatovali šedý zákal a retinopatii s krváceném z jedné z cév v sítnici. Krvácení ještě nezasahovalo centrum vidění, takže to byla ta "lepší" varianta. Po dohodě s mým odborným lékařem mi pak byla domluvena operace sítnice (nevím ještě, zda laserem nebo injekčně) na 17.5. Vypadá to jako luxusní termín, byla jsem moc ráda a doufala, že to bude vše ok. Poslední tři dny se ale moje vidění výrazně zhoršilo. Na oko, kde bylo krvácení, vidím rozmazaně a černý flek, který se mi pohybuje - vidím, jako kdybych měla vypláchnuté oko. To druhé se relativně drží, ale to horší (levé) je horší v řádu hodin. Ještě nevím, jestli plánovaný zákrok 17.5. proběhne tak, jak měl, nebo zda se něco vzhledem k zhoršujícímu se stavu změní. Měla jsem jít primárně na ambulantní operaci sítnice, šedý zákal by se vyřešil až poté. Máte prosím někdo zkušenost s operací sítnice, ať už laserem, nebo injekčně? Pomohlo vám to vidět lépe, nebo to jen zastavilo/zpomalilo rozvoj retinopatie? Nevím, jestli své zhoršení mám přičítat retinopatii nebo zákalu, ale myslím, že zákal tak rychle nepostupuje (aspoň myslím). Nevím, co od toho čekat, co do nějaké budoucnosti (třeba 3 - 6 měsíců), co se po takové operaci smí dělat (cestovat? pracovat na pc?), jestli to někomu pomohlo ve vidění atd. Prostě jakékoliv zkušenosti. Teď mám na dálku 1,5, ideální to není, ale aspoň vidím nápisy a lidi. Na blízko nemám nic, protože i přes to rozmazání a černý flíček prostě knihu normálně přečtu, byť s větším úsílím, zřejmě to kompenzuje pravé oko. Měla jsem z nervů hypertenzní krizi s odvozem 155, pak jsem asi z nervů i zvracela. Je mi 32 a nevím, co si mám představit, že se může dít. Prosím, kdo můžete, napište mi své zkušenosti. Díky.

Re: retinopatie a šedý zákal

Datum: 17.05.2017 | Vložil: Veronika

Zdravím Terko,
já mám zkušenosti s operací se sítnici. Na té operaci jsem byla 6x a dodnes mi nepomohlo a není mi pomoci. Samozřejmě že nechci děsit, ale doktoři mi říkali že 98 lidem to pomůže a 2 ne a já byla mezi těma 2 bohužel. ale věřím tomu že ti to dobře dopadne. Já bohužel na něj nevidím, ale pracovat cestovat řídit vše můžeš bez problému jako já. Přeji hodně štěstí !!

Re: Re: retinopatie a šedý zákal

Datum: 02.06.2017 | Vložil: Tereza

Ahoj Veru (můžu tak oslovovat?).

Zase je všechno jinak. Hledala jsem si studie o vitrektomii při diabetické retinopatii a celkem krize, je jich málo, jsou rozporující si. Pak existuje x článků, hlavně českých, které tvrdí, jak je to super metoda, ale nikde už nezmiňují komplikace, pooperační vývoj a rizika do budoucnosti. Všechno okolo toho mě dost odrazuje. Včetně doktora, který mně nechce moc odpovídat na otázky a bere to tak, že mně po tom má být houby, a to, co bude v budoucnu, už ho vůbec ani nezajímá. Navrhovala jsem zkusit laser a antiVEGF, on jako že je to moje věc, ale že ty antiVEGF injekce to můžou celé ještě zhoršit a že laser už stejně nepomůže (to levé oko je asi dost blbé, ty obrázky z OCT vypadaly děsivě). pravé oko zatím laserujeme, je lepší, než levé, ale dle úsudku toho lékaře by se stejně do půl roku i tam dělala vitrektomie. Působí na mě velmi nedůvěryhodně, vychvaluje se, jak jemmu se 100% operací povedlo a všichni vidí jak ďasi, že je z vážené lékařské rodiny...a co jako? I bez ohledu na odbornost to tělo může prostě selhat, nemusí se to povést.
Ty jsi to podstoupila kvůli diabetické retinopatii? Jaká byla ta operace (bolela, jaké komplikaci jsi měla, objevil se ti šedý zákal nebo glaukom?). A na oko teda nevidíš - je to něco, jako když si prostě to jedno oko zavřu a koukám jen tím druhým?
Pořád dokola o tom něco čtu, hlavně anglicky, česky jsou informace podle mě úplně na prd. Nejsem přesvědčená o žádném řešení, navíc můj interní stav je po jiných závažných onemocněních a cukrovce docela blbý. Mám strach, jak by se s tím tělo popralo, reaguje teď dva roky po mononukleóze naprosto jak chce a totálně nevyzpytatelně.
operaci jsem prozatím odložila, ale jsem úplně psychicky v háji, protože nevím, co mám dělat. Už jsem z nervů i tak zvracela, že jsem skončila na kapačkách. Moje obavy jsou i v tom, že při nějaké komplikaci pak třeba budu muset do celkové anestezie a tu mi lékaři vyloženě nedoporučují, právě kvůli internímu stavu. Jenže co když nakonec nevyjde i laserování lepšího oka a i to pak bude indikované k vitrektomii? Co si počnu pak? Nevidět na obě by pro mě bylo jako umřít. promiň, že se tu tak vykecávám, ale já si ani nemám s kým promluvit. jsem jen permanentně v nervech, pořád je mi na zvracení, klepu se a lítá mi tlak až na 210/120 a volám si rychlou. Prostě si cítím v koncích. Mám pocit, že ten život už je stejně k ničemu, vyhlídky s dalšími dia komplikacemi stejně nejsou dobré, už mám chycené ledviny a nohy.

odlupena sietnica.

Datum: 16.08.2019 | Vložil: Andrej

Ja som v tom tiež podobne,už 10 rokov,ľavé oko,6 operácii,odlúpená sietnica,50 rokov som žil ako v kóme,len do práce a príroda.Som rtg asistent,takže v nemocnici svojej všetko riešim.Ale keď so zrazu ožil a tešil sa zo života,tým pádom prišli aj pády,úrazy,bike....lyžovanie som zvládal.Pred týždnom do mna narazil cyklista a zlomil mi klučnu kost.Isiel som na kontrolu na traumu,tam oki.Ale aj po kvapky na glaukom a tam mi porobili aj všetky vyšetrenia a zrazu ,že na zdravom oku na sone sa im zdala trhlinka,nakoniec ma pozrel prednosta a že zatial v poriadku.Tretie oko už nie je,strašne sa bojím zase,som tam ako na začiatku a to som slobodný bez detí,48 rokov mám,potrebujem do buducna spoločnost ludi s tymto utrpením,aby sme to dalej nejako zvladli,lebo sa asi zblaznim.

Re: odlupena sietnica.

Datum: 16.08.2019 | Vložil: Andrej

oprava 5 rokov,nie 50.

<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>

Přidat nový příspěvek