Anetka 3 roky (oční protézka)

17.10.2012 16:06

vložila: Martina H.

V červnu 2009 se mi Narodila dcerka Anetka Po porodu neotevíra jedno očíčko . Den po porodu ji odnesli na vyšetření , kde zjistili Anetce vrozenou oční vadu a vyšetření ukazalo že na jedno oko nevidí , očko měla celé bíle a maličkou modrou tečku . Oko bylo oproti zdravému více než o polovinu menší . Dojížděli jsme do motola kde nám lekař řekl že se bude muset očíčko kuli křivení obličeje odstranit . Operace byla naplanovana na leden 2011 , kuli nemocem dcery se musela několikrat odložit a uskutečnila se v květnu 2011 .Z operace jsem měla veliký strach , HLaVOu se mi honili růzdné myšelnky . Po 3,5 hodinách malou přivezli ze salu hlavičku mela uplně celou obmotamou , hned ji napojili na růzdné přístroje a davali jí leky na bolest a na spaní . Kžyž se začínala probouzet najednou začla šíleně vyvádět , začla si trhat za kanili hystericky plakala a mlátila mě . Hned jsem přIvolala sestru ktera ji dala dalsí leky na spani a po chvilce byl klid . Po týdnu nas pustili a za měsíc sme jeli na kontrolu . Dostali jsme předpis na akrilátovou protézkU tak hned ten den sme se objednali .V červnu sme jeli pro protézku nečekali sme že jí budeme mít hned ten den . Byli sme nadšení , celou cestu domů sme na malou koukali a nemohli sme sme od ní odtrhnout oči .Od enukleace malá měla pořád naké zanety které sme lečili antibiotickýma kapičkama nebo mastma . Začátkem srpna 2011 malé začlo očíčko krvácet hned jsem s ní běžela na oční v místě bydliště . Po dlouhém prohlžení řekl že male se to ve vnitř protrhlo a vyléza ven ten všitý implantat a že je nutná operace . Hned sme se rozjeli do prahy do motola kde nam dali termín operace která měla byt za týden . Po operaci nás pustili po 4 dnech domu bohužel sme doma moc dlouho nabyli za 14 dní se to opakovalo znovu a další operace . Od srpna 2011 do črvence 2012 Anetka musela podstoupit 6 operací kuli trhaní spojivkoveho vaku . Očíčko od enukleace krvací a hnisá pořád dostava kapičky a mastičky ale zaberou jen po dobu použivani pak se to zase vrati . Rano dáme protézku za 2-3 hodiny ji má bud krvanou nebo celou zalepenou hnisem tak musíme několikrát vyndavaT protezku a čistit . Při poslední kontole v září 2012 byli naměřeny 2 dioptrie a dali malé brejličky . Anetka je moc velká šikulka .

Diskusní téma: Anetka 3 roky - (oční protézka)

Re: Anetka - vložila 12.11.2012

Datum: 13.02.2013 | Vložil: I.

Je mi moc líto, co musí Anetka zkusit a hlavně to, že jí stav očka neumožňuje fungovat jako normální dítě :(. Já nejsem žádný doktor a vůbec ne oční doktor, tak moje rady berte prosím jako rady poučeného laika: Když Anetka nebude dlouhodoběji nosit protézku, spojivkový vak i víčka se změní, spojivka se stáhne, víčka si odvyknou pracovat a mohou růst trochu jinak. Všechno se dá ale rehabilitací cvičit a vycvičit, to zase žádný strach. Pro Anetku v této situaci je ale určitě lepší protézku nenosit, pokud je to hlavní příčina jejích krvácení. Hlavně, ať si tam nezanese žádnou nečistotu, jak to malé dětičky umějí.

Re: Anetka - vložila 24.10.2012

Datum: 13.02.2013 | Vložil: Anna

Je smutné, že musí takovým zákrokům a problémům čelit tak malá holčička. Líbí se mi odpověd Pavla a myslím, že by to opravdu mohlo být tak jak píše. Určitě tyto možnosti zvažte a zkuste se o tom s lékařem poradit.
Doufám, že Anetce problémy přestanou a očko bude brzy v pořádku aby si mohla užívat jenom dětskou beztarostnost.
Vám také držím palce a přeji hodně síly při zvládání této nelehké situace.
Anna

Re: Re: Anetka - vložila 30.10.2012

Datum: 13.02.2013 | Vložil: Martina

Dobrý den
Děkuji za rady , potěšili mě .Protézka byla několikrát upravovaná , až nakonec zbroušená jen na malou šlupičku . Po druhém rozpadu spojivkového vaKu sme protézku nedávali nějaky týden a stalo se to znovu i přes to že tam protézka nebyla. Nenašli důvod proč se to rozpadá. Na kontroly do motola jezdíme každé 3 měsíce , byli jsme i na imunologických testech a má oslabenou imunitu kterou jsme lečili ale změnu jsem viděla jen v tom že není tak často nemocná ale očku to nepomohlo . Lékařka nám řekla že ke krvácení dochází kuli praskaní vnitřích žilek nevím jak se tomu odborně říká a s tím prý nic dělat nejde . Do kola se to léčí jen antibiotickejma kapičkama růzdně je střídaj . Nezbývá nám nic jiného než to očíčko několikrát čistit a davat kapičky . Dětská a oční lékařka Anetku nepustila do školky kuli těmto broblemům. Máme se vyhíbat prášným a infekčním prostředím které by mohli zvyšovat riziko dalšího rozpadu spojivkového vaku .

Re: Re: Re: Anetka - vložila 12.11.2012

Datum: 13.02.2013 | Vložil: I.

Ještě mě napadlo, jestli Anetku nedráždí právě ten materiál akrylátové protézky, někteří jsou na něj citliví a spojivka se tím dost dráždí. Zkuste se poptat na skleněné očko, sklo většinou vyhovuje i těm lidem, kteří mají trable s akrylátem. :)

Re: Anetka - vložil 22.10.2012

Datum: 13.02.2013 | Vložil: Pavel

Zdravím tě Martino a zvlášť Anetku.
Je to taky smutný příběh tak jako ostatně všechny podobné. Nedá mi to a chtěl bych reagovat na vaše problémy. Výtoky a nebo spíše zahuštěné slzy má asi každý,kdo nosí oční protézku,ale Anetčiny problémy budou asi vážnější. Dobře udělaná protézka oko dokonce před infekcí chrání. Anetka je příliš malá na to, aby si sama řekla jestli jí protézka vyhovuje, takže může být problém ve velikosti nebo tvaru protézky. Taky může být na protézce nějaký vryp nebo ostrý výstupek, který očko dráždí a poškozuje, tato vada na protézce může být velmi malá a přehlédnutelná, ale očko je velmi citlivé. Já si ale myslím, že problém je ještě jinde. Anetka je velmi malá a její tkáně nejsou ještě tak pevné jako u dospělého, navíc v prostoru jejího očka došlo k mnoha zásahům a tkáně v okolí jizviček ztvrdly a ztratily pružnost, potom mohou i při lehkém tlaku praskat, byť mikroskopicky a způsobovat ony problémy, krvácení a infekce. Poraďte se s lékařem, ať přihlédne i k této možnosti. Myslím,že by nebylo od věci raději Anetce prozatím protézku nedávat a nechat očko v klidu, problém je ten, že takto je očičko zase drážděno víčkem, což je zpočátku velmi nepříjemné.
Držím pěsti - pro to štěstí, ať se z toho Anetka brzy dostane.
Pavel.

Přidat nový příspěvek