Příběh levého oka

Datum: 18.04.2012 | Vložil: A.

Vysokou krátkozrakost jsem měla již od dětství. Na levém oku 10 dioptrií a na pravém tupozrakém oku 11. V 21 letech jsem podstoupila laserovou operaci očí, po které bohužel dioptrie začaly narůstat zpět a proto mi byla doporučena skleroplastika. V té době nebyla možnost o tomto zákroku zjistit více informací a zákrok byl prováděn jen na dvou místech v republice. Skleroplastiku jsem podstoupila když mi bylo 22 let a od té doby se odvíjí celá anabáze, na jejímž konci je eviscerace levého oka. Po prodělané operaci jsem na levé oko, které bylo vždy to lepší, viděla podstatně hůře, s tím, že se na něm druhý den po propuštění z nemocnice vytvořil hematom a oko bylo velmi bolestivé. Odjela jsem na pohotovost, kde mi bylo řečeno, že je vše v pořádku, že je to jen modřinka i přesto, že jsem na oko velmi špatně viděla. Vidění se stále více zamlžovalo. Po třech dnech jsem šla na předepsanou kontrolu k očnímu lékaři, to už jsem na oko téměř neviděla. Ihned mě poslal zpět do nemocnice, protože v oku byl velký zánět. V nemocnici jsem strávila s přestávkou měsíc. Zánět zapříčinil vznik šedého zákalu, zhnisání sklivce a následně i odchlípení sítnice. Dostávala jsem antibiotika v kapačkách a formou léků. Po propuštění z nemocnice zůstalo oko slepé a atrofické. Do oka jsem si musela kapat neustále kortikoidy a i přesto oko stále bolelo. V 28 letech mi bylo doporučeno vyjmutí oka i kvůli riziku sympatické oftalmie. Bylo to velmi těžké rozhodování, psychicky náročné. Evisceraci jsem nakonec podstoupila. Tři měsíce po zákroku také nebyly ideální, jelikož jsem musela chodit s přelepeným okem, než se zhojilo a bylo možné do něj dát protézu. Teď už nosím protézu šestým rokem. Zůstalo mi oko, které je tupozraké, šeroslepé a astigmatické a mám na něm 7,5 dioptrie. Ale i přesto normálně funguji, kreslím, čtu a snažím se věci, které se udály, vnímat jako určitý dar a formu poznání. Člověka to posílí a získá tím jiný pohled na svět. Někdy je to těžké, ale dá se to zvládnout. Všem, které tento zákrok čeká nebo ho již podstoupili, držím palce a přeji hodně síly, protože vím, že to není jednoduché. Jsem ráda, za tento web, který pomáhá svými informacemi. Je to takové světlo pro oči:)

Přidat nový příspěvek