Typy protéz

 

Oční protéza se používá po enukleaci nebo evisceraci (viz Slovník) oka nebo slouží k úpravě vzhledu oka, které se liší od druhého tak nápadně, že budí pozornost okolí. 

 

 

Oční protézy:

 • Skleněné nebo akrylátové oční protézy - nahrazují enukleované či eviscerované oko, vkládají se do spojivkového vaku pod víčka. Oční protéza zabraňuje stahování zbylých očních svalů, drží víčka a zajišťuje jejich funkci, pomáhá zachovávat pravidelný odtok slznými cestami, chrání spojivkovou dutinu a zabezpečuje i přijatelný vzhled tváře.

 • Protetické kontaktní čočky - Obecně lze říci, že protetické kontaktní čočky se používají na různě poškozené oči (vidoucí nebo slepé) v případech, že je oko tvarově normální a nebolestivé a není nutná enukleace nebo eviscerace. Více v Menu Protetické čočky a epitézy.

 • Ektoprotézy (epitézy) - nahrazuje přední část oční koule, víčka, řasy a přilehlé měkké a tvrdé tkáně, používají se po excentraci orbity (viz. Slovník)´. Epitéza se na obličej připevní pomocí brýlové obruby a lepidla nebo pomocí magnetů, které jsou implantovány pod kůži orbity (méně využíváno). U nás je ektoprotézy nevyrábějí. Více v Menu Protetické čočky a epitézy.

 

 

Nejvíce využívané jsou skleněné a akrylátové oční protézy. Podívejme se na ně tedy trochu blíže:

 

 

Skleněné oční protézy

 

Skleněná oční protéza se vyrábí na speciálně upraveném sklofoukačském kahanu. Surovina se dováží ze zahraničí. Na oční kouli se používá speciální opálové sklo prosté těžkých kovů, zejména olova a kadmia. Tento materiál musí být díky neustálému dotyku se spojivkou zdravotně nezávadný. Duhovka se vytváří z různě barevných tyčinek skla, které se vzájemně mísí, až se dosáhne požadované barvy duhovky druhého, zdravého oka. Na rohovku se používá speciální čirý krystal, kterým se překryje duhovka. Tím se docílí přirozeného vzhledu protézy. Výroba jedné protézy trvá cca 1 hodinu. Pojišťovna hradí dvě protézy za rok, jejich vydání NEMUSÍ schvalovat revizní lékař. První protézka se může nasadit cca 4 týdny po operaci (prázdná očnice se může začít zužovat).

Skleněná protéza se dá vyrobit též jako tenounká slupka a tudíž je možné ji vložit i na slepé nebolestivé oko, které vám vzhledově kazí tvář. Docílíte tím přijatelného vzhledu. A pokud je protéza vložena na bulvus, je zachována hybnost oka.

 

Výhody:

 • živý lesk povrchu jako u přirozeného vlhkého oka
 • nejsou zjištěny žádné alergické reakce (oproti protéze akrylové, na kterou může být někdo alergický)
 • barva je stálá, nebledne a duhovka navíc působí plasticky a hloubkově, protože se na ni mohou nitkami vytvořit i drobné prohlubeniny, lakuny a krypty, které můžeme pozorovat na povrchní tkáni zdravé duhovky
 • hladký povrch - slzy mohou na skleněném povrchu vytvářet tenký, kluzký film, který chrání citlivou spojivku před výraznějším třením. Lesk a přirozený vzhled pak vůbec není náročné udržet, jelikož víčka povrch protézy udržují přirozeně vlhký. Z tohoto důvodu není nutné používat jakékoli další pomocné roztoky.

Nevýhody:

 • zornice se jeví jako kulička a působí rušivě a nepřirozeně, hlavně při pohledu zblízka
 • snadná rozbitnost, protézka je křehká (dávat pozor při čištění!)
 • v zimě může někoho v očnici studit
 • je nutné vyvarovat se vystavování oční protézy velkým teplotním změnám, mohlo by dojít k popraskání či prasknutí protézy přímo v oku

 

Životnost skleněných protéz

Správné nasazování

Čištění

Výrobci očních protéz

Zde se dozvíte, jak má vypadat poukaz na protézu

 

 

Akrylátové oční protézy

oční protézyDoporučují se hlavně u dětí (pro jejich nerozbitnost). Vyrábí se z metylmetakrylátu, podobný plexisklu, akrylátu a superpontu. Tyto materiály jsou velice podobné látce na výrobu umělých chrupů, takže jsou vysoce odolné vůči naleptávajícímu účinku slz. Před samotnou výrobou se podle zkušebních protézek zjistí tvar protézy, vybere se barva a velikost duhovky, množstvé cévek apod. Výroba jedné protézky trvá většinou 7 - 8 hodin. Nechá se ještě dodatečně upravit. Pojišťovna hradí teď nově 1 protézu za rok a půl (dříve 1 x za 3 roky). Je nutné schválení revizním lékařem. První protézka se může nasadit cca 4 týdny po operaci (prázdná očnice se může začít zužovat).

 

 

 

Výhody:

 • delší životnost, která je dána větší odolností materiálu proti naleptávajícímu účinku slz
 • nerozbitnost
 • možnost je dále upravovat, zvětšovat či jinak přizpůsobovat a také možnost je kdykoli přeleštit
 • pupila (zornice) vypadá daleko přirozeněji

 

Nevýhody:

 • méně hladší povrch (než u skleněných protéz), je vyhlazen pouze mechanicky
 • u někoho mohou akrylové protézy vyvolat alergickou reakci, takže jsou pak jejich jedinou možností skleněné oční protézy, na které nebyla dosud žádná alergie zjištěna
 • menší plasticita duhovky, nevypadají tak věrohodně
 • hůře se po povrchu protézy roztírají slzy, přerušení toku slz vede k podráždění víčka (což může později vést i k zánětům)

 

Životnost akrylátových protéz

Správně nasazování

Čištění

Výrobci očních protéz

Zde se dozvíte, jak má vypadat poukaz