Životnost

 

Skleněné oční protézy

Nosí se přibližně půl až jeden rok, po kterém je nutné protézu vyměnit. Povrch je totiž neustále v kontaktu se slzami, které povrch protézy naleptávají, takže se protéza stává stále více nepohodlnou a drsnou. Sklo, které se při výrobě používá, je také náchylné na poškrábání, například zrnkem prachu nebo nečistotou, která vnikne pod víčko a poškodí povrch protézy rýhami. Tyto rýhy působí na protéze rušivě a navíc mohou poškodit oční důlek a spojivku pacienta. Protéza je nadto velice křehká a snadno rozbitelná, pacient by tudíž měl dávat pozor při čištění, aby mu nespadla, při sportu, hlavně míčových hrách, kdy může dojít k jejímu roztříštění přímo v očním důlku a také by se měl vyvarovat vystavování oční protézy velkým teplotním změnám, kdy by mohlo dojít k jejímu popraskání nebo prasknutí.

 

(Použito z diplomové práce Mgr. Dagmar Tošovské (Brno 2007))

 

 

Akrylátové oční protézy

Díky postupným fyzikálním změnám tkání očního důlku dochází ke zhoršování kvality plastu a pigmentů, které si vyžádají za určitý čas výměnu oční protézy. Akrylová protéza by měla být měněna tak často, jak je potřeba, aby se udržoval uspokojivý kosmetický vzhled a aby byla pro oční důlek nezávadná. Životnost protézy se u každého liší. Je to dáno různými chemickými procesy v očním důlku. Průměr je přibližně tři roky, ale někteří jsou schopni protézu nosit bez jakýkoli problémů i déle. U protézy tři a více roků staré by se mělo vždy zkontrolovat, jestli má správnou velikost, polohu a barvu, měla by se vyzkoušet tvrdost povrchu a jestli nedochází k delaminaci (oddělování jednotlivých vrstev). Delaminace obyčejně nastává na okrajích nebo kolem duhovky. Jeví se jako jemná, tmavá linka, která postupně, jak je plast namáhán, roste, až dojde k úplné separaci. Je to častá příčina dráždění víčka a zvýšené sekrece očního důlku. Delaminace se může vyskytnout i v pigmentových vrstvách. Vypadá jako „šedý zákal“ nebo jako stříbřitý reflex v oblasti duhovky. Změny se však mohou objevit i v barvivech samotných, barvy buď vyblednou nebo ztmavnou nebo, což je častější, se změní ve vybledlý, nažloutlý odstín s hnědými tečkami.

Protože je zhoršování stavu protézy postupné, pacient si často neuvědomuje možné vážné následky změn. Proto by se po určitém čase měla nechat protéza i oční důlek vždy prohlédnout, aby se předešlo zbytečným problémům. Většina očních protetiků doporučují prohlídky každých šest až dvanáct měsíců.

 

(Použito z diplomové práce Mgr. Dagmar Tošovské (Brno 2007))

 

 

Tip na přeleštění akrylátové oční protézy (text ve spodní části stránky)