Doplatky na protézy

 

Od 1.4.2019 nastala změna úhradové vyhláška.

Díky změně sazebníku VZP dochází k situaci, že pojišťovny hradí výrobcům očních protéz pouze základní cenu za výrobu protézy. Každý jsme ale jiný, máme jiné požadavky při výrobě nového očička a tak výrobci očních protéz musí prokázat značnou zručnost, aby nám nová protézka krásně seděla. Zhotovují nám individuální oční protézy a ne nějaký sériový kus. A taková práce se musí zaplatit. Výrobci protéz tedy musí rozdíl mezi základní cenou protézy (kterou hradí pojišťovna) a cenou individuálně zhotovené protézy vybrat od pacienta.

 

Skleněné protézy:

Na základě novely zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, s účinností od 1. 4. 2019, proběhly změny v úhradách individuálně zhotovovaných zdravotnických prostředků. Výše spoluúčasti pacienta je nyní ponechána na konkrétním výrobci - kontaktujte proto svého výrobce se žádostí o cenu.

Dle pojišťovny máte nárok na 2 ks skleněné protézy na rok. V roce 2022 se doplatek 1 ks protézy pohyboval kolem 750 Kč. Zbytek hradí pojišťovna. Samoplátci budou hradit kolem 2.500 Kč za 1 ks.

 

Akrylátové protézy:

Ze stránek výrobců vyplývá, že doplatek za 1 ks protézy se pohybuje okolo 4.600 Kč (rok 2022), pojišťovna přispívá 2.000 Kč. Samoplátci mohou platit částku přes 6.000 Kč.

Nárok na novou protézku máte po roce. Životnost protézky je cca 3 roky.

Pro přesnější informace kontaktujte svého výrobce protézy.