Jak ovlivňují protézky vaši pracovní činnost?

To, že nemáte jedno oko vás může značně znevýhodnit nejen v soukromém životě, ale i v pracovním procesu. V osobním životě vás omezuje periferní vidění, estetická stránka věci a spousta dalších drobností, které se ani neuvědomíte, dokud nezačnete protézu nosit. Pokud ale žádáte o práci a nehrnete se zrovna do křesla útulné kanceláře, můžete značně se svým handicapem narazit. Už párkrát jste se o tom nejen na stránkách zmínili. Zde můžete vyměňovat své zkušenosti.

 

Diskusní téma: Ovlivňuje nošení protézy vaši práci?

Práce s jedním okem

Datum: 11.10.2020 | Vložil: Jindra

Ahoj všem jednoočkům. Když jsem v 96 roce přišel o levé oko, taky jsem měl strach, co bude dál. Na očním mi řekli prví dobrou zprávu - nepřijdu o řidičák! No a pak už to šlo normálně, jako před nádorem. Občas jsem sice do někoho vrazil, když jsem odbočil prudce doleva, nejčastěji v metru, nebo kde bylo hodně lidí. Manželka mě upozornila, že omluva "Promiňte, byl jste zleva", je blbá a pro lidi nepochopitelná. Ale jinak mi to nevadilo ani při práci - opravuji přístroje pro ordinace a laboratoře. První problémy přišly až s brýlemi na blízko, to mi bylo padesát. Hůř se mi najednou odhadovala vzdálenost při pájení, nebo při práci na detail - pod lupou. Ale taky šlo o zvyk. Dneska mám brýle do auta, brýle na počítač, brýle na čtení, brýle do garáže... Což je asi to jediné omezení. Stal se ze mě závislák na optice. Jinak je fakt, že to jedno zdravé se asi víc namáhá, tak se mi zrak časem horší víc, než manželce. Taky to trochu odlehčím - koupil jsem pásku přes oko a udělali jsme turnaj ve stolním tenise, kdy páska posloužila jako hendikep pro zdravé, nebo si děcka vystřihovala "brýle" ze čtvrtek a mě vystřihly jen jednu dírku, že to stačí, při střelbě a koukání do hvězdářského dalekohledu nemusím zavírat jedno oko :)... Takže závěrem bych jen dodal, že se tomu není potřeba poddávat. Přeji vám ostré mono vidění do vysokého věku! Jindra

Nevidomost levého oka

Datum: 21.01.2020 | Vložil: Silvie

Narodila jsem se předčasně ve 29.tt s poporodní obrnou a zároveň přišla i levé oko. Od dětství nesu velmi špatně nejen DMO, ale čím jsem starší, tak i levostrannou nevidomost. Často mi totiž lidé vstupují do cesty a ještě se otočí, že jsem do nich vrazila s vražednými pohledy a připomínkami. Poslední dobou je to čím horší. Lidé pořád jen spěchají a nestačíte jim často ani nic vysvětlit. Už mockrát jsem prosila oční lékařku o oční náhradu ať si alespoň svého handicapu méně všímám a nejsem z toho tak nešťastná. Prý si mám akorát za své koupit kosmetickou oční čočku. Čočka mě vyjde na cca 6000 Kč včetně očního roztoku. Čočka se pořizuje na rok ( mě vydržela 6 m) a musí mi být udělaná zvláštní, protože klasická mi nedrží kvůli špatné rohovce. Moc si to poslední dobou beru, ale oční náhradu prý nutně nepotřebuju. V práci jakž takž vše zvládám, ale hlediska handicapu nedostávám nic na přesnost ... Lze to nějakým způsobem řešit? Myslím si, že nárok mám, ale oční lékařka se tím jen nechce zabývat... Už i přemýšlím o změně a navštívit nějakou specializovanou kliniku, kde by mě kvalitně informovali o možnostech. Děkuju za případné rady, které by mi pomohly. Zdraví Silvie

prace

Datum: 28.08.2016 | Vložil: Vaclav

Od vyuceni jsem pracoval rukama.Po uraze LO na nej nevidim a navic me po cca hodine soustredeni na predmetnebo naradi v rukou zacne bolet hlava.Pri rizeni nevidim temer levou stranu a prejizdeni z pruhu je osemetne .Jsem nezamestnany protoze nic jinyho nez remeslo jsem v zivote nedelal.Nevim co dal, zkousel jsem hlidace ale tam me malem zajelo auto u zavory .

Zdravotná sestra

Datum: 01.01.2016 | Vložil: Marci

Ahojte. O očko som prišla pre maligny melanom .po 2mes.som sa vrátila k práci zdravotnej sestry. Uz som aj po korekcnej plastike.Mám 39 a úžasnú protezu z Wiedne. Ak by niekto potreboval poradiť -konzultovať. Môžte mi napísať :-) sestricka@trask.sk. ..Všetkých krásne pozdravujem :-)

práce na NCN soustruhu

Datum: 30.07.2015 | Vložil: Pavel Fiala

Dobrý den, najde se někdo kdo mi poradí jak je to s možností práce na cnc soustruhu po úrazu oka?
15.4.2015 jsem měl úraz pravého oka. Při práci na konvenčním soustruhu - řezání závitu matky se mi zlomil závitník a přišel jsem o zrak na PO. V současné dob jsem ještě v PN, ale chtěl bych už jít do práce a mám obavy abych mohl povolání, které jsem dělal a které jsem i vyučen, dělat dál.
Za odpovědi děkuji.

Re: práce na NCN soustruhu

Datum: 05.08.2015 | Vložil: Jirka

ahoj Pavle, jsem sice už důchodce, ale před 38 r. se mi stalo něco podobného....taky závitník :-) Byl jsem pár měsíců doma a pak jsem šel makat. Je to o zvyku. Špatný odhad vzdálenosti mi dělal největší problém, pak taky "mrtvý" úhel....párkrát jsem se málem přerazil o překážku na té mrtvé straně.
Pavle, při Ti mnoho štěstí a držím palce. Musíš se s tím porvat, nikdo Ti v tom nemůže pomoci.
ahoj Jirka 66 r.

Opět v pracovním procesu

Datum: 12.06.2015 | Vložil: Jarmila

Ahojky. Tak jsem po skoro 5 měsících opět v pracovním procesu. Jako klinický logoped pracuji face to face s dětmi, rodiči i dospěláky a musím říct, že vše je - k mému údivu - v pohodě. Dokonce lepší než dřív. Oko mi před enukleací ujíždělo a bylo žlutozelené. Teď jsem modroočka a s make -upem a brýlemi nikdo nic nepozná. Dokonce všichni chválí, že vypadám skvěle (a ani netuší, že "koukám" akrylkou). Děkuji všem z vás, kteří mi drželi palce, reagovali na moje splíny a vzkazuji budoucím jednookým: Neklesejte na mysli, bojujte a nebojte se reakcí okolí. Důležité je zdraví a to jací jsme uvnitř. Pěkně udělanou protézu málokdo odhalí a pokud jo, většinou reaguje s obdivem a před vámi samotnými, protetiky i lékaři. P.S. Protézu nepoznala ani paní v Optice. :D

Re: Opět v pracovním procesu

Datum: 29.01.2018 | Vložil: Dana

Dobrý den Jarmilo, máme stejnou profesi, jsem 2 měsíce po úrazu oka, tuším, že o něj přijdu, neboť se s ním něco děje, zatím nevím, co. Moc ráda bych na Vás získala kontakt, protože si již sháním na netu informace, ale zatím se v tom špatně orientuji .A není nad osobní zkušenost. děkuji a zdravím Dana

Pracovní zařazení

Datum: 30.04.2015 | Vložil: JIrka63

Já sice už nepracuji, ale co by strojař jsem až tak problém neměl. Ovšem, při nějaké montáži, či seřizování velký problém s odhadem i při obyčejném nasazení např. šroubováku, či klíče. O oko jsem přišel v 28 letech a po pár skoro karambolech jsem přestal raději řídit auto. Špatný odhad, úhel vidění, zkrátka nejezdím a ani jsem si řidičák neobnovil. Ono jde i tak krásně žít !!!

Re: Pracovní zařazení

Datum: 30.07.2015 | Vložil: Pavel Fiala

Dobrý den, já jsem na tom trochu lépe i když na PO nevidím po úrazu. Píšete, že jste strojař. Já pracuji na cnc soustruhu. nyní jsem ještě v PN po úrazu PO chtěl bych vědět zda jste měl nějaké potíže při přijetí nebo návratu do zaměstnání.
Za odpověď děkuji.

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek