Problémy při nošení

Máte nějaké problémy při nošení oční protézky? Stává se vám, že slzíte, že vás oko svědí? Nebo trpíte častými opakovanými záněty? Nebo vás jen štve, jak moc v poslední době podražila borová oční voda a Ophtal? Podělte se s námi o vaše trable spojené s oční protézou.

Diskusní fórum: Problémy při nošení

v noci

Datum: 25.10.2014 | Vložil: Kristýna

Ahoj ;), chtěla bych se zeptat: Necháváte protézku nasazenou pořád i přes noc? Jakože 24 hodin denně, 7 dní v týdnu? A nemáte prosím někdo z toho nějakou negativní zkušenost jako odřeniny nebo proleženiny na spojivce? Díky za odpověď ;)

Re: v noci

Datum: 27.10.2014 | Vložil: Jirka65

ahojky Kristýno,
protézku mám víc jak 20 roků a nosím jí vlastně ve dne, v noci. Jen jí občas, tak 2x týdně, vyndám, opláchnu pod tekoucí vodou opět nasadím. Začal jsem na skleněné, nyní mám asi 6 let akrylku.
Bájo den Jirka

Re: v noci

Datum: 28.10.2014 | Vložil: Anna

Ahoj Kristýno, já si protézku (akrylovou) na noc vyndávám a umyju ji pokaždé teplou vodou s dětským mýdlem, normálně pod kohoutkem (nezapomeň dát sítko do sifonu).
Ne že by mě tlačila, dráždila apod., ale v noci mi natékají trochu víčka a když ji nechám, je druhý den oko o dost menší. Každý to musí vychytat jak mu to vyhovuje. Zdravím Tě.

Re: Re: v noci

Datum: 29.10.2014 | Vložil: Jirka65

ahojky Anno,
sorry, že otravuju, ale zajímalo by mne, kde jsi si nechala akrylátovou udělat. Já taky nosím akrylku, mám jí už 6 roků a potřeboval bych asi novou. Trošinku mě už dře. Máš nějaké zkušenosti s přeleštěním protézky?
pa Jirka

Re: Re: Re: v noci

Datum: 02.11.2014 | Vložil: Anna

Ahoj Jirko, neotravuješ. Ale já nemám moc velké zkušenosti, protézku nosím teprve necelý rok a půl. Dělala mi ji paní Klíčníková v Brně, jsem spokojená, už jsem si zvykla. S přeleštěním zkušenost nemám, to by mohl poradit někdo, kdo má. Taky by mě to zajímalo, proč se vlastně dává přeleštit, jak se to pozná, že by potřebovala přeleštit.
Zdravím Tě, Anna.

Re: Re: Re: Re: v noci

Datum: 17.11.2014 | Vložil: Jirka65

milá Anno, časem se protézka naleptává a zjistíš , že by chtěla přeleštit, případně vyměnit za novou. Prostě začne drhnout, začínáš o ní vědět, tvoří se víc hlenů a pod. Akrylku mám 6. rok a fakt už potřebuji novou. Jen jsem línej zajet pro poukaz a pak někam do dáli k výrobci. Ale snad se ještě letos dokopu.
Bájo dny :-)
Jirka

Re: Re: Re: v noci

Datum: 15.11.2014 | Vložil: Danda

Ahoj Jirko, mám protézu akrylátovou již 6 let. Abych byl přesnější mám již druhou protézu. Po 3 letech máš nárok na novou akrylátovou protézu. Protézky jsem si nechával vytvořit v Opavě, mám to nejblíže. Tu první mi p.Grueber přeleštil a mám ji jako rezervní, např. u moře jsem mnohem klidnější, když vím že mám rezervu. P. Grueber mi také navrhoval, že je dobré si nechat protézku 1x do roka přeleštit. Když je nová nebo přeleštěná, tak opravdu se mi tvoří méně hlenu. Na jaře 2015 si opět zažádám na očním o vystavení žádanky na novou oční protézu a vydám se do Opavy pro nové očičko.
Danda

Re: Re: Re: Re: v noci

Datum: 17.11.2014 | Vložil: Jirka65

Dando, díky za odpověď a porady.
ahoj Jirka

Re: Re: Re: v noci

Datum: 19.01.2015 | Vložil:

Ahojky,akrylátovou protézku si necháváme dělat v Opavě u p.Gruebera,zátím vždy skvělá.

Re: v noci

Datum: 15.11.2014 | Vložil: Danda

Ahoj Kristýno, protézu akrylátovou mám již 6 let a na noc ji vyndávám. "Problém" u mne je takový, že ráno když si zapomenu večer protézu vyndat mám nepříjemný pocit při pohybu očního víčka a na protéze jsou zaschlé kousky hlenu, které musím vlažnou vodou rozpustit a protézku vyčistit. Než se po ránu zdržovat čištěním protézky, tak ji raději večer vyndám, ráno opláchnu a hotovo.

Re: v noci

Datum: 19.01.2015 | Vložil:

Ahojky,protézku necháváme ve dne i v noci,jen vždy ráno prokápneme-nějaké obyč.oční kapky.Běžně vytahujeme pouze jednou týdně,pokud není nějaký zánět,to pak každý den,ráno i večer.

infekce a pocity při nošení protézky

Datum: 29.11.2013 | Vložil: Pavel T

Přeji všem příjemný den.
Malé vysvětlení,jsem Pavel a pod tímto jménem zde přispívá další Pavel,budu proto napříště své další eventuální příspěvky podepisovat jako Pavel T.je mi padesát a jsem od Zlína. Jsem sice jednooký celý život, ale protézku nosím teprve tři roky. Je akrylátová a se skleněnou nemám žádné zkušenosti. Zvykl jsem si na ni okamžitě,protože při nošení ihned zmizel nepříjemný pocit dráždění důlku víčky. Snad jen první týden jsem si protézku vyndaval na noc ven a vkládal do skleničky s vodou. S manželkou jsem si z toho dělal legraci, že až jednou budu mít i vyndavací zuby nebude mě plocha nočního stolku stačit :-) Potom jsem si protézku nechával i na noc protože i ten spánek s ní je lepší a i když pracuji v prašném prostředí už ji vůbec nevyndávám, jen když se mě stane,že si promnu oči a vlastně i tu protézku tak se někdy přetočí já se pak dívám za roh. To je opravdu jedinný případ kdy ji vyndám a znovu nasadím.
Nemám žádné jiné problémy,nepoužívám ani žádné masti nebo kapky,jen obyčejnou vodu úplně stejně jako na druhé oko. Pracuji i venku a ani v silných mrazech nemám pocit,že by protézka byla chladná nebo třeba namrzala.
Protézka je lehoučká a já o ní vlastně vůbec nevím vůbec ji nevnímám. Taky se mě doposud nestalo, že by mě sama od sebe vypadla ani při výskoku,nárazu či upadnutí,jen to občasné přetočení. Infekci,nemám ani hlen, je pravda, že tímto postiženým okem o maličko více slzím, ale jsou to čisté slzy a nijak se tím nestresuji a
utřu je kapesníkem nebo v práci i jen hřbetem ruky.

Re: infekce a pocity při nošení protézky

Datum: 06.12.2013 | Vložil: Pavel

Reaguji na příspěvek pana Pavla T,Jaká náhoda,Vy jste od Zlína,já jsem ze Zlína....a příspěvky do diskuze dávám pod jménem Pavel. Také mám protézku od dětství ale jen skleněnou,v akrylovou nemá moc důvěru......:-)))

Re: Re: infekce a pocity při nošení protézky

Datum: 13.12.2013 | Vložil: Pavel T

Zdravím Vás Pavle.
No náhoda to je, ale nás jednookých je víc než si lidé asi vůbec uvědomují.
Je to i tím, že se nikde nesdružujeme jako třeba neslyšící nebo nevidomí.
Většina o to možná ani nemá zájem.
Mnoho jednookých je rádo, že mají přesnou protézku a není to na nich vidět.
Možná by stálo za to zkusit se dopátrat kolik lidí je v této republice
jednookých.
Pokud máte zájem a nebude Vám to na obtíž, rád bych si s Vámi vyměnil pár soukromých emailů, ohledně problémů nás jednookých
ze zlínského kraje.
Budu rád když se ozvou i jiní takto postižení z tohoto kraje.
perunit@email.cz

Re: infekce a pocity při nošení protézky

Datum: 19.08.2014 | Vložil: Milan

Ahojte, som z SK, sice mam protezu uz 27 rokov no az v poslednom roku sa mi zacal tvorit hlien. Stalo sa to po vymene protezky za novu. Bol som v Bratislave u uz dost stareho pana Prielozneho co robi akrylatove protezy. Robil mi aj v 15 rokoch prvu a to bolo OK. No teraz tam bolo viac ludi na protezu a bohuzial poviem to tak skaredo, hrabal sa v ociach naraz viacerym. ked som si dal novu protezu asi po tyzdni zacali problemy a trvaju do dnes. Spersadex nezabera, mne zabral gentamicin, len sa ho bojim stale pouzivat. teraz som sa snazil vysadit ATB a dospelo to az tak, ze ma boli pol hlavy, tak uz neviem ci mam prievat, alebo to je od oka. Dokonca som uz dospel do takeho stavu, ze si myslim, ci nemam zapal aj pod vnutornou protezou. Ale ako som cital na tejto stranke, tak s hlienom nie som sa. tak skusim, znovu gentamicin a uvidim ake to bude. TAK DAVAJTE POZOR AJ KED BUDETE U CLOVEKA CO ROBI PROTEZY ABY DODRZAL CISTOTU, ALEBO SI PROTEZU VYBERTE A KED BUDE CHCIET VKLADAT PRI SKUSKE NOVU, SAMI SI JU OCISTITE.

Re: Re: infekce a pocity při nošení protézky

Datum: 04.09.2014 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Milý Milane,
mockrát děkujeme za tvůj příspěvek. Ano, máš pravdu, mnohdy si člověk neuvědomí, že infekce se může do oka zanést i při návštěvě protetika. Myslím, že se žádný protetik nebude zlobit, pokud ho při nandávání či vyndávání protézy upozorníte, že se obáváte infekce, která je tak hojně rozšířená nebo že jste se ji zrovna úspěšně po dlouhém čase zbavili a poprosíte ho o zvýšenou opatrnosti či si sami protézku přepláchnete.
Mohu se zeptat, kdy jste byl u pana Prielozného? Myslím, že v současné době vyrábí protézy jeho dcera.

Jak jsem se zbavil infekce

Datum: 20.10.2013 | Vložil: Caveman

Ahoj,
do diskuzí moc nepřispívám, ale tady udělám vyjímku. Protézku nosím už skoro 20let. Dříve jsem s infekcemi resp. zahleněním problémy neměl. Nosil jsem dlouhé roky skleněné oko a no problem. Ale tak cca před 1-2 lety jsem začal mít problémy. Jak tu mnozí popisují, to zahlenění oka už bylo dost nepříjemné, musel jsem x-krát denně oko utírat kapesníkem no určitě to znáte. Několikrát jsem se tu infekci snažil přeléčit antibiotiky (po návštěvě na oční), ale hned po vysazení ATB se to vrátilo. Zároveň se mi stávalo (a to i při používání ATB) že mi z oka tekly jakoby zakrvavěné slzy. Začal jsem to víc řešit a přemýšlet co to způsobuje. No a přišel jsem na to, že na skleněné protéze jsou i po relativně krátké době (menší než 1 rok) jakoby zdrsnělé plochy - patrně vyleptané od slz. Toto už jsem znal z minulosti - protézka používaná déle než 2 roky toto běžně měla, ale jaksi mi to doposud nevadilo. Přičítám to tomu, že v posledních letech jsem začal pracovat a tak trávím 8hod denně v kanclu kde je samozřejmě klimatizace tudíž suchý vzduch. Zkoušel jsem ještě kde co (mastičky atp.) ale celkem bez úspěchu. Pak mě ještě napadlo zkusit akrylátové oko - kdysi jsem ho ze začátku taky zkoušel, ale tenkrát jsem došel k závěru, že sklo vypadá podstatně líp. Pokud vím, tak u akrylátu nevzniká ono naleptávání od slz, tak jsem to chtěl aspoň zkusit. Vše jsem si vyběhal (návštěva toho revizáka atp.) a zašel k p. Klíčníkové, která oko vyrobila. Ještě před tím jsem znovu navštívil oční a nechal si napsat nějaké ATB. Potom jsem je 10 dní používal, ale pozor co je důležité chodil jsem bez protézky jenom se zalepeným okem. Je to sice trochu nepříjemné, ale už mi není 15 abych to nějak moc řešil, hlavně když to pomůže. No a po cca 10-14 dnech jsem začal nosit akrylátku. Nebudu tady řešit co vypadá líp/hůř - ono oční protézka je hlavně o zvyku a můžu říct že jsem si na ni vizuálně zvykl celkem rychle. Ale co je hlavní fakt jsem se zbavil té nepříjemné infekce. Je to už víc jak půl roku a je to OK. Oko pro jistotu umývám 1xdenně vždy ráno, ale celý den v pohodě vydrží bez údržby. Takže asi tolik má zkušenost. To proč se mi ta infekce se skleněným okem pořád vracela si vysvětluju tím, že ony naleptané plošky neustále odíraly víčka a tak se tam ta infekce vždy nakonec vrátila. A taky údajně není tak jednoduché se zbavit infekce z protézky - může být zalezlá právě v různých spórech na naleptaném skle. A to jsem ji čistil několikrát v lékařském lihu. Ještě bych dodal, že nové skleněné oko jsem mezi tím zkoušel taky - výrazně se to zlepšilo, ale tak za cca 2 měsíce to bylo zpět. Mám pocit jako by mi teď vydrželo bez nějakého opotřebení podstatně míň než dříve, tak jsem přešel na akrylát.

iNFEKCE

Datum: 16.09.2013 | Vložil: Mirka

Chci jen napsat svůj názor na čištění protézky a problémy se záněty. Asi se to bude zdát hloupé,mám protézku teprve rok,mám skleněné a i akrylát a nemohu si na jakýkoliv problém stěžovat.Vím,že každý říká,že se má denně vyndavat a čistit,ale mne to připadá hloupé zanese se tam více infekce to je můj názor. Docentka mne také hubuje,že to nedělám denně ale já prostě jsem ji vysvětlila svůj postoj a ona mne to nevyvracela.možná díky mojí profesi jsem vůči infekcím imunní/ jsem zdravotní sestra/ a s infekcí přicházím do styku denně a tak mne zatím nic nepotkalo a pokud si protézku čistím tak jen fyziolog. roztokem jelikož Borovka a nebo Ophtal jsou opravdu drahé.Toto je můj názor a postřeh možná mne někdo za to odsoudí,že nedodržuji postupy,ale každý musí vědět co mu vyhovuje. Třeba se mne to někdy vymstí,ale opravdu mne nic netlačí,nemám záněty a kontroly jsou OK. Mirka podzim.jaro@seznam.cz

Re: iNFEKCE

Datum: 18.09.2013 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Milá Mirko,
nezbývá než gratulovat, že jste zdárně infekcí ušetřena. Kéž by Vám to vydrželo napořád!!! Já jsem bez infekcí od operace a následného nošení protézy vydržela několik let (možná 4-5). Potom (mojí hloupostí!!!) se mi do oka špinavou rukou dostala infekce a už to jede! Nejde se toho zbavit. Ale spersadex zatím pomáhá skvěle! Proto Vám držím palce, abyste na sebe byla i nadále opatrná a aby se Vám i po několika letech infekce v očičku úspěšně vyhýbala :-)

Domácí přeleštění akrylátové protézky

Datum: 27.08.2013 | Vložil: Ivča

Před časem jsem sama přišla na to, jak si můžu svou akrylátovou protézku sama nouzově přeleštit doma. Určitě se Vám taky někdy stalo, že Vaše protézka potřebuje přeleštit a že se to stalo pro Vás v úúplně nevhodnou dobu - tudíž že nemůžete v práci chybět abyste k optikovi zajeli, nebo že mu protézku prostě nemůžete zrovna poslat protože nemáte vhodnou náhradu(třeba vás čeká o víkendu rodinná oslava a na tuhle jste zvyklí). Takže - mám doma sadu na japonskou manikůru - p-shine. Na přeleštění použiji růžovou leštičku a přidám trošičku pudru - leštím jedním směrem rychlým tahem několikrát. Někdy stačí i samotná leštička bez pudru - stejně tam toho pudru na ní trošku zbylo z minula. Dokonce už se mi stalo, že mi optik zaslal přeleštěnou protézku, která stejně měla někde drsnější místo, tak jsem si ji musela tímto sama doleštit. :D Snad jsem někomu pomohla. :)

<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

Přidat nový příspěvek