Zeptejte se ostatních

 

Tato diskuze je určena všem, kteří mají nějaký problém se svým buď nevidoucím okem a nebo jsou již po enukleaci či evisceraci. Pokud vás trápí různé otázky například ohledně transplantací, glaukomů, očních nervů, sítnice a kdo ví, čeho ještě, pokud vás zajímají zkušenosti s lékaři či nemocnicemi, a jiné, zkuste se zeptat ostatních. Třeba už si někdo jiný tím samým problémem, který vás právě teď trápí, prošel, a bude vám moci poradit. Pomáhejme si, buďme rádci sami sobě. Třeba nám někdo poradí něco, o čem jsme ani neměli tušení a pro nás to bude nová naděje.....

Diskusní téma: Zeptejte se ostatních

Re: eviscerace

Datum: 05.11.2014 | Vložil: Anna

Ahoj Katko,
jestli dobře vidím, tak Ti ještě nikdo neodpověděl. Já sice nejsem po evisceraci, ale můžeš si přečíst v sekci Vaše příběhy příběh Moniky, je to poslední příběh dole.

Re: Re: eviscerace

Datum: 13.01.2015 | Vložil: Katka

Ahoj, dlouho jsem na strankách nebyla, tak píši až teď, děkuji za tip, zdá se že většina lidí zažilo enukleaci, netuším jaký je v tom prakticky rozdíl, podle popisu mi přijde že žádný, mám z toho strach

jednooké problémy

Datum: 25.09.2014 | Vložil: Pavel.T

Hezký den všem návštěvníkům těchto stránek.
Neustále se zde dokola omílají stejné problémy a vyjádření k těmto problémům si protiřečí, něco jsou fakta, něco polopravdy.
Tak tedy na otázku "Jednoočky" odkud jsem bral informace k daným problémům. Tyhle informace jsou ze závazných vyhlášek, ministerstva zdravotníctví jako i ministerstva práce a sociálních věcí, vztahující se na osoby s videm jednoho oka. Dále jsem byl v písemném kontaktu s těmito ministerstvy i tehdejším ombudsmanem Pavlem Varvařovským. Znám proto vyjádření všech dotyčných k problémům:
Invalidita a částečné invalidní důchody pro osoby s videm na jednom oku. Opis dopisu Mudr Bronislava Čevely jsem " jednoočce" zaslal mohla ho na těhle stránkách uveřejnit.
Dále problém zaměstnání a profesí jednookých i to jsem si zjišťoval na příslušných úřadech. Kdo opravdu četl tyhle stránky najde zde všechno a i já zde píšu, že znám případy jednookých řidičů a dokonce i jednoho jednookého PILOTA. Nicméně vycházím z výše zmíněných závazných vyhlášek. Ostatně taky pracuji na vysokootáčkových obráběcích strojích, což dle zmíněných vyhlášek pro jednooké, nelze.
Znovu tedy uvádím, že v těchto problémech, vůbec nezáleží na tom zda máte protézku nebo ne. Klidně můžete mít obě oči své, ale prostě vidíte jen na jedno. Osoby s videm na jednom oku se tady rozdělují a posuzují jen a jen podle dvou základních kritérií.(mimochodem i to už jsem zde psal)
1.Osoba s normálním videm na jednom oku a bez vidu na oku druhém.
2.Osoba s videm na jednom oku a zrakovou vadou na tomto oku.
Lidé ve druhé skupině se potom dále rozdělují podle zrakové vady na svém jedinném oku, na těžkou, střední a lehkou vadu, dále na souběh několika vad a na možnost korekce těchto vad. Je tedy jasné, že někdo má invaliditu jiný ne, někdo může dělat nějakou profesi jiný ji dělat nemůže. Přesto jsou některé věci, problémy i zákazy činností společné všem jednookým, bez toho v jaké části tabulky se nacházejí a to právě díky vyhláškám vzpomínaných ministerstev. Tak tedy moje rada zní neptejte se stále dokola na stejné věci a prostě to zkuste. Chcete profesní řidičský průkaz?
Tak se přihlaste do autoškoly a potom stejně musíte přinést lékařské potvrzení v případě jednookých Vám vyjádření obvodního lékaře stačit nebude musí Vám to schválit oční lékař. Jednoduché ne? Buď to půjde nebo ne.
Invalidita!
Zajděte za svým ošetřujícím lékařem a požádejte ho o vyplnění žádosti na invalidní důchod. Máte právo o to žádat sami. Potřebujete k tomu jen zprávu od očního lékaře, která nesmí být starší více než půl roku.Vyplněnou žádost si potom můžete na sociální pojišťovně odevzdat taky sami. Pozvou Vás před posudkovou komisi a schválí nebo neschválí invaliditu. Pojištění: Ptejte se při uzavírání pojistnych smluv, zda Vás budou posuzovat v případě plnění pojistné události, jako rizikovou osobu. Tím myslím, hlavně životní pojistku, úrazovou pojistku a pojistku odpovědnosti. Prostě, chceteli znát správnou odpověď na věci které Vás zajímají, ptejte se tam, kde se o těchto věcech rozhoduje. Tím myslím ty vážné věci jako jsou operace, léčba, invalidita, profese, zaměstnání, pojištění.
Zde o tom můžete diskutovat, porovnávat svůj problém s ostatními, můžete se radit a můžete dostat i opravdu cenné rady, ale to je vše i když pro nás zdravotně postižené je to vlastně hodně. Když jsem si poprvé našel tyhle stránky, vyskočil jsem radostí, že jsou, že se tu můžu setkávat s lidmi stejně postiženými, vyměňovat si názory, radit a možná i spoluprácí s Vámi všemi, alespoň něco málo změnit na osudu nás jednookých. Přečetl jsem je celé, psal příspěvky a netrpělivě čekal na ohlasy. Teď je mi smutno, až na pár vyjímek, ohlasů málo, mám pocit, že jednoocí jsou se svou situací spokojeni, že nechtějí nic zlepšovat na svém životě, že nechtějí mít stejná práva jako ostatní lidé, že jim nevadí jak jsou omezováni různými zákazy. Zdá se mi, že se diskuze zvrtává do přesvědčování a hádek o tom, kdo má pravdu, snad na tom nesu taky nemalou vinu, svými příspěvky. Proto jsem se rozhodl dále se už diskuzí a příspěvků neúčastnit.
Všem Vám návštěvníkům těchto stránek přeji, hodně štěstí v životě a pevné zdraví, které asi nejvíce potřebujete. Jednoočce ještě jednou dík za tyhle stránky, byl to fantastický počin, jenž tím pro jednooké udělala, tak ať se jí v tom daří.

Re: jednooké problémy

Datum: 23.10.2014 | Vložil: Jyrka

Pavle, díky za řádky.

Re: jednooké problémy

Datum: 07.02.2015 | Vložil: Pavel ze Zlína

Joj...to co tady čtu,mně přivedlo k tomu abych reagoval..tak tedy,v první řadě předesílám,že mám protézu již od svých pěti let,ted jsem v důchodovém věku,před několika ti lety jsem žádal o invalidní důchod,u posudkové komise se na mně dívali jak na simulanta,kterému se nechce dělat,přičemž manuálně pracuji od svých osumnácti let,pracoval jsem na stavbách,jako předák na stříkolisech,mám řidičák,mám papíry na vysokozdvyždné vozíky a pod.když tohle u komise zjistili,tak se mně pan posudkový jakoby vysmál a doslova mně řekl:vážený pane,až mně přinesete hlavu pod paží,tak budem o tom uvažovat....odchod..zamítnuto!!!A vo tom to je.....

Život bez oka od 8,5let...a nárok na invalidní důchod vč.omezení s životem bez oka...

Datum: 31.05.2014 | Vložil: Iveta

Žiji bez oka od 8,5let nezhoubný nádor přímo v panence oka,po operaci jsem teprve pochopila co se stalo,že jsem bez oka.Musím ,ale všem říct,že jsem se stím naučila žít ,jen mě mrzí ,že stát na to nic nechce přispět,myslím tím,že se ke mě všude chovají jako ke zdravému člověku a já se cítím jako s handicapem a mám spousty omezení v životě....Chci se Vás tímto zeptat,zda někdo získal a pobírá invalidní důchod vzhledem k tomu,že má oční protézu,ale druhé oko zdravé....již žádám po třetí a snad už to dopadne,nejde mi o to nechodit do práce,ale vím,že nárok na to každý máme ,jen ty tabulky atd...co stále upravují nás omezují....jaké všechny omezení s životem bez oka máte a také cítíte jako já,že zdravé oko denně namáháte a jste rychleji unavení atd...napiště mi jak to vše vnímáte a zda jste již řešili podobnou situaci jako já??? Děkuji a všem přeji pohodový život bez oka,vím totiž ,že jsou mnohem horší věci na světě než co máme my,ale zžít se stím musíme každý po svém...Krásný den všem.

Re: Život bez oka od 8,5let...a nárok na invalidní důchod vč.omezení s životem bez oka...

Datum: 02.06.2014 | Vložil: Pavel.T

Zdravím tě Iveto.
Začnu od konce. Na světě jsou opravdu mnohem horší věci a ještě více postižení lidé než jsme my jednoocí. Jenže na světě jsou i mnohem lepší věci a mají na ně snad právo jen zdraví lidé? Nás jednooké svazují opravdu tabulky lékařů i když se my sami budeme snažit zlepšit si svůj život tak nám to většinou nedovolí, ale opět je to jak u koho. Přečti si celý tenhle web, všechny příspěvky a všechny příběhy. Jsme tu všichni jednoocí, někdo má invalidní důchod, někdo ne. Jiný má řidičský průkaz, druhý ne. Profesi v které pracuji já jinému zakáží.
Vesměs jsou, ale jednoocí lidé v téhle zemi silně diskriminovaní. Já vidím na jedno oko už padesát let a to co jsem si tady prožil s úřady a lékaři, by opravdu vydalo na román. Dřív nebo později se každý z nás s tímhle postižením nějak smíří a podle toho si i upraví svůj život. Nemáme prostorové vidění a k tomu špatný odhad vzdálenosti. Mnoho z nás už má problémy i s tím druhým okem. Občas do někoho vrazíme, protože si špatně hlídáme tu nevidoucí stranu a téměř vždy uslyšíme "jsi slepý nebo co vole". A pokud odpovíme, že ano, tak se dozvíme, že máme sedět doma a nelézt mezi lidi.
Také jsem se musel vzdát mnoha činností na které prostě nestačím. Ve volném čase je s některými sporty a taky s tancem problém. Nobo si můžeme zajít do kina na 3D film :-) Rychlá orientace v cizím prostředí je dalším problémem. V každém zaměstnání se najde něco co nám nejde a co nás zpomaluje nebo je i nemožné některou činnost vykonávat. Únava, stres, deprese, skepse, to jsou naši průvodci života. Jednoočka to zde napsala sama. Lidé jí píší i na mail, jsou to vesměs smutné příběhy. A budou smutné stále a to tak dlouho, dokud se nedáme všichni dohromady a nezařvem, že jsme taky lidé a, že máme taky právo na důstojný život. Těch křivd je na nás jednookých spácháno už příliš mnoho. Já říkám"dík jednoočce za tyhle stránky", ale chtějme víc, založme občanské sdružení, pište stejně postiženým a upozorňujte, že čekáme i na ně ať je nás víc spojme se například s obč. sdr. Kyklop což jsou podobně postižení, sepišme petici vládě a když to nepomůže tak uspořádejme sraz, v Praze a trochu jiný než si tady jednoocí původně představovali. Mám zájem o kontakt se všemi stejně, ale i jinak zdravotně postiženými lidmi.
Můžete mi psát na email: perunit@email.cz

Re: Život bez oka od 8,5let...a nárok na invalidní důchod vč.omezení s životem bez oka...

Datum: 15.06.2014 | Vložil: Ivča

ahoj Ivetko, držím pěsti a dej nám tady pak vědět, jak jsi s žádostí uspěla.

Sháním staré oční protézy

Datum: 30.04.2014 | Vložil: Petr

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je někdo ochotný prodat starší nepoužívané oční protézy? Mám jako koníčka výrobu latexových masek a falešných hlav, skřítků a čertů a pro tyto masky občas potřebuji věrohodné oči. Pokud by měl někdo doma starší už nepoužívané protézy rád bych je za nepříliš vysokou cenu koupil a použil do nějaké z masek. Budu rád za každou nabídku (barva ani velikost není podstatná). Kontakt : Makeupfx@seznam.cz ... Děkuji!

Dítě bez oka a tábor

Datum: 19.04.2014 | Vložil: Máma

Zdravím a obracím se na Vás s prosbou o radu jako maminka, dítěte bez oka. Syn nemá oko od půl roku, bohužel nádor;o(.Zažili jsme si s manželem spoustu smutku, ale syn je úžasný bojovník, teď mu je 9 let a to že nemá oko bere velmi statečně i péči o něj zvládá.Chci se s vámi poradit, zda nemáte někdo vlastní zkušenost s péčí o protézku, když není k dispozici tekoucích voda. Syn touží jet na soustředění, kde bohužel není možnost si protézku umít v soukromí pod tekoucích vodou. Tak mě napadlo, že bych mu dala sebou balenou vodu a kelímek v kterém by si mohl protézku oplachovat. A asi bych mu dala opthalmo septonex na vykapávání aby neměl zánět.Myslíte, že se to tak dá týden bez úhony vydržet? Ostatní děti o protézce nevědí, tak nechci aby si musel oko vyndávat ve společné umývárně a jen kvůli tomu že nemá oko mu soustředění nechci zakazovat. Všem děkuji za vlastní zkušenost.

Re: Dítě bez oka a tábor

Datum: 20.04.2014 | Vložil: Super nápad

Sama osobní zkušenost nemám, ale přijde mi to jako skvělý nápad. Kolikrát na dovolené stejně nevíte co za vodu z kohoutku teče a balená je naprosto čistá voda. Navíc za ten zážitek být na táboře to stojí vyzkoušet.

Re: Re: Dítě bez oka a tábor

Datum: 20.04.2014 | Vložil: máma

Děkuji za podporu, ještě promyslím, jestli mě nenapadne, něco jiného, ale takhle by se to snad týden dalo vydržet :o)

Re: Dítě bez oka a tábor

Datum: 22.04.2014 | Vložil: Petra

Je to skvěle a syn musi byt velmi statečny.Jsem taky maminkou o něco staršiho chlapce bez oka,Na protezku ještě čekame.Smim vas jako matku požadat o nějaky kontakt,rady..jak jste zvladali ze začatku protezku apd.

Re: Re: Dítě bez oka a tábor

Datum: 27.04.2014 | Vložil: Máma

Začátky byly hrozné hlavně pro mě a manžela. Byl to strašný šok do operace jsem u půlročního syna řešila jak hezky roste a přibírá a najednou jsem mu musela denně vyndávat oko.Prvni protézky nám dělal pan Klíčník v Brně, ale vzhledem k tomu, ze syn byl moc malý, já bez zkušenosti, tak první protézky moc povedené nebyly. Už několik let jezdíme k panu Ronaldu Szarvasovi a jsem moc spokojená. Pro Vás jako maminku je to taky velmi těžká situace, veškerou energii a sílu věnujete synovi a na vás už ji moc nezbývá. Rada vam poradím nebo nápišu co a jak jsme řešili my, nevím co by vás zajímalo. Napište mi kdyžtak mejlovu adresu a já vám ráda napíšu a případné dotazy zodpovím.

Re: Re: Re: Dítě bez oka a tábor

Datum: 27.04.2014 | Vložil: Petra

Děkuji mnohokrat..muj email je petrabajerkova@seznam.cz.najdete mě i na facebooku pod jmenem petra mikudikova.Je moc fajn,že jste na to byli s manželem.Ja zustala sama se třemi syny.
Kde ten vš pan doktor pusobi a jaky typ protezek vyrabi?My jsme obednani až na konec května do Brna k pani Kličnikove.S pozdravem Petra

info-prosba

Datum: 07.01.2014 | Vložil: Marek-SK

Ahojte, chcel by opýtať na skúsenosti s výrobou očných protéz. Nosím akrylovú očnú protézu už veľa rokov. Mám ju vyrobenú v Bratislave. Bola vyrobená myslím že celkom dobre. Hľadám ale možno niečo nové, lepšie s čím by som bol ešte viac spokojnejší. Napr. či nie je nejaká nová iná technológia výroby ktorá by urobila protézku presnejšiu a krajšiu. Potešila ma táto stránka kde som našiel viac výrobcov očných protéz v Česku, Rakúsku a na Slovensku. Preto by som sa chcel opýtať či nemá niekto skúsenosť s Viedňou ASPRION /akryl/ prípadne koho by ste doporučili čo by sa oplatilo ísť vyskúšať ? Mal som sklo z Jablonca ale nesedelo mi to. Akryl sa mi viac páčil. Ďakujem za každú radu.

Re: info-prosba

Datum: 15.01.2014 | Vložil: JednoOčka (autorka stránek)

Dobrý den,
o nových technologiích bohužel nic nevím. Pokud se Vám podaří něco vyzvědět, podělte se o to prosím s ostatními. Informacemi na tomto webu pomáháte sami sobě :-)
J.

vidím jen na pravé

Datum: 04.01.2014 | Vložil: Aneta

Ahoj,
minulý rok mi našli nezhoubný nádor (v očnici myslím?), bohužel byl velký a já po operaci přestala vidět na pravé oko.
Mám celkem strach, že to bude mít nějaký špatný dopad i na to levé a já přestanu vidět i na něj. Ale snad ne...věřím tomu! musím :)

Každopádně bych se chtěla zeptat, zda je normální, že když vidím jen tím jedním okem, tak mi jak kdyby stále zavazí stín nosu...máte to taky tak?
A pak taky slepá skvrna....když se dívám na kamarády předemnou, dva, co sedí vedle sebe...a já se dívám na toho co sedí z mojí strany vpravo, tak hlavu toho druhého nevidím, prostě se ztratí...máte to taky tak někdo? :)

Moc děkuji za odpověď :))

Re: vidím jen na pravé

Datum: 04.01.2014 | Vložil: Jirka63

ahojky Aneto, to je tedy docela hustý, co prožíváš. Ten stín nosu, to je normální, když vidíš na jedno oko. Jen nevím, co myslíš tím, že se Ti ten druhý ztratí. To ho jako nevidíš vůbec ?
Koukám na jedno oko už hodně let, mám levou oční protézku a taky už jsem si s tím zažil dost překvápek.
Aneto, držím palečky !
pa Jirka

Re: Re: vidím jen na pravé

Datum: 05.01.2014 | Vložil: Aneta

Ahoj :)
děkuji za reakci...
a ano, dalo by se říct, že jakmile je v určité vzdálenosti tak ho nevidím...prostě zmizí.
Říkala jsem to doktorce a říkala že to bude nejspíš slepá skvrna na oku, četla jsem, že to je normální, jen že si to lidi neuvědomují :D bohužel já si to asi uvědomuji....
Tak mě jen zajímalo jestli to třeba není tím, že vidím právě jen na to jedno oko...

Měj se pěkně :)

<< 12 | 13 | 14 | 15 | 16 >>

Přidat nový příspěvek