Zeptejte se ostatních

 

Tato diskuze je určena všem, kteří mají nějaký problém se svým buď nevidoucím okem a nebo jsou již po enukleaci či evisceraci. Pokud vás trápí různé otázky například ohledně transplantací, glaukomů, očních nervů, sítnice a kdo ví, čeho ještě, pokud vás zajímají zkušenosti s lékaři či nemocnicemi, a jiné, zkuste se zeptat ostatních. Třeba už si někdo jiný tím samým problémem, který vás právě teď trápí, prošel, a bude vám moci poradit. Pomáhejme si, buďme rádci sami sobě. Třeba nám někdo poradí něco, o čem jsme ani neměli tušení a pro nás to bude nová naděje.....

Diskusní téma: Zeptejte se ostatních

retinopatie a šedý zákal

Datum: 14.05.2017 | Vložil: Tereza

Zdravím všechny.

Velmi náhled a bez předchozích symptomů (byť chodím jednou ročně na pravidelné kontroly očního pozadí, měření očního tlaku, perimetr) jsem začala na konci dubna velmi špatně přes noc vidět na levé oko, na pohotovosti konstatovali šedý zákal a retinopatii s krváceném z jedné z cév v sítnici. Krvácení ještě nezasahovalo centrum vidění, takže to byla ta "lepší" varianta. Po dohodě s mým odborným lékařem mi pak byla domluvena operace sítnice (nevím ještě, zda laserem nebo injekčně) na 17.5. Vypadá to jako luxusní termín, byla jsem moc ráda a doufala, že to bude vše ok. Poslední tři dny se ale moje vidění výrazně zhoršilo. Na oko, kde bylo krvácení, vidím rozmazaně a černý flek, který se mi pohybuje - vidím, jako kdybych měla vypláchnuté oko. To druhé se relativně drží, ale to horší (levé) je horší v řádu hodin. Ještě nevím, jestli plánovaný zákrok 17.5. proběhne tak, jak měl, nebo zda se něco vzhledem k zhoršujícímu se stavu změní. Měla jsem jít primárně na ambulantní operaci sítnice, šedý zákal by se vyřešil až poté. Máte prosím někdo zkušenost s operací sítnice, ať už laserem, nebo injekčně? Pomohlo vám to vidět lépe, nebo to jen zastavilo/zpomalilo rozvoj retinopatie? Nevím, jestli své zhoršení mám přičítat retinopatii nebo zákalu, ale myslím, že zákal tak rychle nepostupuje (aspoň myslím). Nevím, co od toho čekat, co do nějaké budoucnosti (třeba 3 - 6 měsíců), co se po takové operaci smí dělat (cestovat? pracovat na pc?), jestli to někomu pomohlo ve vidění atd. Prostě jakékoliv zkušenosti. Teď mám na dálku 1,5, ideální to není, ale aspoň vidím nápisy a lidi. Na blízko nemám nic, protože i přes to rozmazání a černý flíček prostě knihu normálně přečtu, byť s větším úsílím, zřejmě to kompenzuje pravé oko. Měla jsem z nervů hypertenzní krizi s odvozem 155, pak jsem asi z nervů i zvracela. Je mi 32 a nevím, co si mám představit, že se může dít. Prosím, kdo můžete, napište mi své zkušenosti. Díky.

Re: retinopatie a šedý zákal

Datum: 17.05.2017 | Vložil: Veronika

Zdravím Terko,
já mám zkušenosti s operací se sítnici. Na té operaci jsem byla 6x a dodnes mi nepomohlo a není mi pomoci. Samozřejmě že nechci děsit, ale doktoři mi říkali že 98 lidem to pomůže a 2 ne a já byla mezi těma 2 bohužel. ale věřím tomu že ti to dobře dopadne. Já bohužel na něj nevidím, ale pracovat cestovat řídit vše můžeš bez problému jako já. Přeji hodně štěstí !!

Re: Re: retinopatie a šedý zákal

Datum: 02.06.2017 | Vložil: Tereza

Ahoj Veru (můžu tak oslovovat?).

Zase je všechno jinak. Hledala jsem si studie o vitrektomii při diabetické retinopatii a celkem krize, je jich málo, jsou rozporující si. Pak existuje x článků, hlavně českých, které tvrdí, jak je to super metoda, ale nikde už nezmiňují komplikace, pooperační vývoj a rizika do budoucnosti. Všechno okolo toho mě dost odrazuje. Včetně doktora, který mně nechce moc odpovídat na otázky a bere to tak, že mně po tom má být houby, a to, co bude v budoucnu, už ho vůbec ani nezajímá. Navrhovala jsem zkusit laser a antiVEGF, on jako že je to moje věc, ale že ty antiVEGF injekce to můžou celé ještě zhoršit a že laser už stejně nepomůže (to levé oko je asi dost blbé, ty obrázky z OCT vypadaly děsivě). pravé oko zatím laserujeme, je lepší, než levé, ale dle úsudku toho lékaře by se stejně do půl roku i tam dělala vitrektomie. Působí na mě velmi nedůvěryhodně, vychvaluje se, jak jemmu se 100% operací povedlo a všichni vidí jak ďasi, že je z vážené lékařské rodiny...a co jako? I bez ohledu na odbornost to tělo může prostě selhat, nemusí se to povést.
Ty jsi to podstoupila kvůli diabetické retinopatii? Jaká byla ta operace (bolela, jaké komplikaci jsi měla, objevil se ti šedý zákal nebo glaukom?). A na oko teda nevidíš - je to něco, jako když si prostě to jedno oko zavřu a koukám jen tím druhým?
Pořád dokola o tom něco čtu, hlavně anglicky, česky jsou informace podle mě úplně na prd. Nejsem přesvědčená o žádném řešení, navíc můj interní stav je po jiných závažných onemocněních a cukrovce docela blbý. Mám strach, jak by se s tím tělo popralo, reaguje teď dva roky po mononukleóze naprosto jak chce a totálně nevyzpytatelně.
operaci jsem prozatím odložila, ale jsem úplně psychicky v háji, protože nevím, co mám dělat. Už jsem z nervů i tak zvracela, že jsem skončila na kapačkách. Moje obavy jsou i v tom, že při nějaké komplikaci pak třeba budu muset do celkové anestezie a tu mi lékaři vyloženě nedoporučují, právě kvůli internímu stavu. Jenže co když nakonec nevyjde i laserování lepšího oka a i to pak bude indikované k vitrektomii? Co si počnu pak? Nevidět na obě by pro mě bylo jako umřít. promiň, že se tu tak vykecávám, ale já si ani nemám s kým promluvit. jsem jen permanentně v nervech, pořád je mi na zvracení, klepu se a lítá mi tlak až na 210/120 a volám si rychlou. Prostě si cítím v koncích. Mám pocit, že ten život už je stejně k ničemu, vyhlídky s dalšími dia komplikacemi stejně nejsou dobré, už mám chycené ledviny a nohy.

odlupena sietnica.

Datum: 16.08.2019 | Vložil: Andrej

Ja som v tom tiež podobne,už 10 rokov,ľavé oko,6 operácii,odlúpená sietnica,50 rokov som žil ako v kóme,len do práce a príroda.Som rtg asistent,takže v nemocnici svojej všetko riešim.Ale keď so zrazu ožil a tešil sa zo života,tým pádom prišli aj pády,úrazy,bike....lyžovanie som zvládal.Pred týždnom do mna narazil cyklista a zlomil mi klučnu kost.Isiel som na kontrolu na traumu,tam oki.Ale aj po kvapky na glaukom a tam mi porobili aj všetky vyšetrenia a zrazu ,že na zdravom oku na sone sa im zdala trhlinka,nakoniec ma pozrel prednosta a že zatial v poriadku.Tretie oko už nie je,strašne sa bojím zase,som tam ako na začiatku a to som slobodný bez detí,48 rokov mám,potrebujem do buducna spoločnost ludi s tymto utrpením,aby sme to dalej nejako zvladli,lebo sa asi zblaznim.

Re: odlupena sietnica.

Datum: 16.08.2019 | Vložil: Andrej

oprava 5 rokov,nie 50.

Zkušenosti při ztrátě oka

Datum: 23.04.2017 | Vložil: Ondra

Dobrý den, je mi 38 let a před půl rokem jsem měl úraz, při řezáni dřeva mi poleno poupravilo obličej a přitom došlo k oboustrannému prasknutí pravého oka (ruptura bulbu s vyhřeznutím vnitřních tkání). Oko bylo po prvním sešití slepé, po 4 měsících jsem se dostal do Prahy do FN, kteří byli jediní ochotni se se mnou zabývat. Po všech vyšetřeních mi udělali operaci, pokusili se opravit vnitřní část oka, rohovku, sítnici dali na místo a objevil se slabý černobílý světlocit. Oko napustili silikonovým olejem, čočku mi nedali,až možná někdy později. Super, rekonvalescence také poměrně rychlá, po 6 ti měsících od úrazu jsem byl schopen opět fungovat a dokonce bez problému řídit auto. Nyní asi 3 týdny, kdy oko začalo hodně otravovat život. Hrozná světloplachost, pracovně mohu fungovat tak max. 5 hodin, pak začne hrozná bolest hlavy, nemohu pořádně řídit, nejde mi se soustředit před sebe. Také koukání nad sebe mi dělá velký problém a jako elektrikář s tím hodně bojuji. Oko stále hrozně slzí a teče mi z toho stále z nosu. Kapu si do oka 6 x denně silné kortikoidové kapky Flucon. Příští týden jedu do Prahy na kontrolu a moje oční doktorka mi napsala doporučení na zákrok, kdy se do zadní části píchne injekce a umrtví se oční nerv, nebo po dohodě enukleace oka. Máte s tímto umrtvením nervu nějaké zkušenosti? Myslím že mě stejně čeká ta enuklece, jelikož oko je stejně nefunkční, ošklivé a dost šilhá. Děkuji za odpovědi.

Re: Zkušenosti při ztrátě oka

Datum: 28.04.2017 | Vložil: Jirka68

Ahoj Ondro, měl jsem podobný úraz v 28 letech. Levé oko rozbité, utržená čočka, prolaps sklivce do přední komory a několik měsíců v nemocnici. Oko bylo na pohled přímo hnusné a tak jsem nosil tmavé brýle. I ty bolesti hlavy znám. Podstoupil jsem dost různých zákroků, vše bylo na nic. Po 17 letech jsem o to hnusné oko stejně přišel. Souhlasil jsem s enukleací a po pár týdnech jsem konstatoval, že jsem byl pěkně hloupej, že jsem na enukleaci nešel dřív. S umělým okem žiji již 24 roků a jsem v pohodě.
Ondro jdi do toho. Držím Ti palečky !
čauky Jirka 68 r.

oko

Datum: 10.03.2017 | Vložil: Anita

Prosím o radu jak dlouho bude trvat bolest slepého oka někdy je to fajn ale někdy mně bolí víčko a koutek děkuji

Re: oko

Datum: 11.03.2017 | Vložil: Jirka66

ahojky Anito, máš protézku a nebo "jen" vlastní oko, ale slepé ?
pa Jirka

Re: Re: oko

Datum: 11.03.2017 | Vložil: Anita

Slepé dekuji

Re: Re: Re: oko

Datum: 11.03.2017 | Vložil: Anita

Slepé a vlastní

jednoocka od narozeni

Datum: 17.02.2017 | Vložil: Ilona

Ahoj,

jak uz i tytul naznacuje, nevidim na jedno oko od doby co jsem zacala vnimat tento svet... asi od narozeni(?). Ale nemela jsem v planu se tady o mem pribehu rozpovidat ;) Spise se chci zeptat, jestli na soc.siti je najaka uzavrena ci neuzavrena skupina, ktera sdili stejny problem?

Predem dekuji za vase odpovedi.

Re: jednoocka od narozeni

Datum: 17.02.2017 | Vložil: Ilona

Omlouvam se za pravopis. Nesem ceska a neziji v CR. !...TITULEK ...

Re: jednoocka od narozeni

Datum: 20.04.2017 | Vložil: Pavel ze Zlína

Ahoj Ilonko,poku je mně známo,tak tohle je asi jediná webová stránka co se týče našeho problému,,jestli jsou nějaké zahraniční webovky mně není známo.....Hezký den a slunce v duši.....:-) Pavel.

co mám děla

Datum: 04.02.2017 | Vložil: Anita

Přišla jsem o levé oko a nevím si rady dostanu nějakej důchod nebo nějaké omezení děkuji

Re: co mám děla

Datum: 05.02.2017 | Vložil: Pavel ze Zlína

Ahoj,tak předem Tě yklamu,důchod ani částečný zřejmně nedostaneš,a jestli vůbec máš nárok na nějakém omezení,záleží na Tvé, ošetřujícím lékaři,ale co vím z vlastní skušenosti,tak dokud nedoneseš hlavu v podpaží...:-),tak jsi zdravá......:-)....tak hodně štěstí do další práce...a pozor!!! Máme už jen jedno oko,tak si ho hled! Pavel.

Re: Re: co mám děla

Datum: 05.02.2017 | Vložil: jihočeška

Anito, já bych to tak beznadějně neviděla, při posuzování invalidity záleží na okolnostech z jakého důvodu jste o oko přišla (úraz, nádor), jak dobře vidíte na "zdravé" oko, věk atd. Toto by vám měl vše vysvětlit posudkový lékař. Pročtěte si také starší příspěvky z loňského roku na toto téma.

Re: bolest slepého oka

Datum: 07.02.2017 | Vložil: Anita

Prosím o radu jak dlouho bude trvat bolesti oka na které nevidím děkuji

videni na jedno oko.

Datum: 28.08.2016 | Vložil: Vaclav

Po uraze pred 10 lety vidim jen na jedno oko. Prcoval jsem jako remeslnik.Jakoukoli manualni praci nemuzu delat normalne a na vsechno co mam v rukou ziram a snazim se divat z ruznych uhlu abych to nejak odhadl.Za chvili me z toho zacne bolet hlava a je to neprijemne.Rizeni me taky dela problemy, nevidim vlevo a po pul hodine me taky zacne trestit hlava.Hruza

Re: videni na jedno oko.

Datum: 02.10.2016 | Vložil: Katka

Vsetko vyriesi cas, zvyknete si. Drzim palce

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Přidat nový příspěvek