Zeptejte se ostatních

 

Tato diskuze je určena všem, kteří mají nějaký problém se svým buď nevidoucím okem a nebo jsou již po enukleaci či evisceraci. Pokud vás trápí různé otázky například ohledně transplantací, glaukomů, očních nervů, sítnice a kdo ví, čeho ještě, pokud vás zajímají zkušenosti s lékaři či nemocnicemi, a jiné, zkuste se zeptat ostatních. Třeba už si někdo jiný tím samým problémem, který vás právě teď trápí, prošel, a bude vám moci poradit. Pomáhejme si, buďme rádci sami sobě. Třeba nám někdo poradí něco, o čem jsme ani neměli tušení a pro nás to bude nová naděje.....

Diskusní téma: Zeptejte se ostatních

Re: Re: Re: vidím jen na pravé

Datum: 10.01.2014 | Vložil: Jirka63

milá Aneto,
tak s tím nemám žádné zkušenosti, jsem rád že vidím alespoň na to jedno jediné a hlídám si ho fakt jako "oko v hlavě"
Jen jsem línej zajít k očaři, čekat celé dopolko a nechat napsat poukaz na očka nová. Už bych to potřeboval, mám starší akrylku a už jí musím dost často máznout, aby nedřela.
Snad se letos dokopu.
Anet, přeji bájo dny zimní !
pa Jirka

Re: vidím jen na pravé

Datum: 06.01.2014 | Vložil: JednoOčka

Milá Anetko,
koukám, že taky nemáš jednoduchý osud. Ale je správné, že to bereš pozitivně, to je polovina úspěchu :-)
Určitě se neboj, že to, když nevidíš na jedno oko bude mít špatný vliv na oko druhé. To rozhodně ne. Občas se stává, že kdo dlouhodobě nekouká jedním očičkem, může mu zornice zakrnět, stáhnout se do sebe. Každopádně je hodně důležité to nevidoucí očičko kontrolovat už třeba z hlediska zvýšeného nitroočního tlaku.
A ano, i já vidím v zorném poli nos :-) Je to normální, ale je pravda, že si to za ty roky, co se dívám jedním okem, vůbec neuvědomuji a už to nevnímám.
O slepé skvrně toho moc nevím. Každopádně s jedním okem máš omezené zorné pole, ale tohle asi nemyslíš....Lékař poradí víc....
Držím palečky
JednoOčka

Re: Re: vidím jen na pravé

Datum: 06.01.2014 | Vložil: Aneta

No, pozitivně se to brát snažím. Ikdyž to někdy moc nejde no. Ani mi moc nejde, že nevidím na to oko, než o ten nádor....
Na prohlídky s očima chodím pravidelně :) a je fakt že už si ani neuvědomuju jak jsem viděla když jsem viděla oběma :)
Moc děkuji :) měj se krásně :) A

Re: vidím jen na pravé

Datum: 06.01.2014 | Vložil: Pavel.t.

Ahoj Aneto.
To co popisuješ jako stín nosu, je jeden z důsledků ztráty jednoho oka a tím ztráty prostorového vidění.
Znají to všichni jednoocí, ale buď si jistá, že si na to časem zvykneš a potom ti to vůbec nepříjde.
Je, ale pravda, že čím je člověk starší, tím to trvá déle.
Tvůj druhý problém, ale bude zřejmě jinde.
Jednookému člověku se logicky taky zmenší úhel pohledu, ale ne o polovinu, jak by se dalo usuzovat z toho, že ztratil polovinu vidu.
Můj odhad je tak asi 30% ztráty úhlu vidu u starších osob o něco více.
Tudíž to co popisuješ může mít jen dva důvody.
Buď ještě nemáš dostatečně vypěstován odhad vzdáleností, na což si jako jednooká taky musíš zvyknout a z místa kde jsi dříve viděla oba přátele teď vidíš pouze jednoho pokud ustoupíš do zadu měla bys vidět oba, to může být tím zůženým vnímání prostoru.
Taky to může být nějaká jiná oční vada například trubkovité vidění, to bys, ale nevnímala ten nos.
Může to být i ta slepá skvrna což znamená, že člověk už tím okem nevidí přesně do kulata,ale spíš to přirovnám jako když z jedné strany ubývá měsíční úplněk.
Každopádně to konzultuj se svým očním lékařem.
Držím pěsti Pavel.T.

Re: Re: vidím jen na pravé

Datum: 06.01.2014 | Vložil: Aneta

No, ono to není, že bych na tu stranu neviděla vůbec.
Když si třeba vezmu prst, dám si ho před oko a jedu s ním doleva, dívám se ale pořád jak kdyby rovně na jedno místo ale tím prstem pohybuju doleva tak mám prostě jeden bod, kde zmizí, ale když jedu dál, tak se znovu objeví....
Každopádně v pátek jdu k doktorce :))
Děkuji, A.

Re: Re: Re: vidím jen na pravé

Datum: 11.10.2014 | Vložil: Ivet

Ja vim co myslis s tim zmizenim. proste kdyz to das bliz vidis v poho a kdyz to das dal tak jakoby ti to vypadlo kousek neceho napr. spicka prstu a pozadi ti spliva jakoby s tim ostatnim nebo ja newim jak to mam rict ale kdyz je svetlo tak je to svetle a kdyz je tma tak tmave a proste ti vypadne napriklad kousek kamaradovy hlavy nebo kousek televize podle toho jak se podives. Ja uz to nevnimam, ale sem tam si toho vsimnu. Doktorka mi rekla ze je to v poradku...

jaky bude mit syn zivot s jednim okem?

Datum: 04.12.2013 | Vložil: Marta

Zdravim vsechny jednoocky:) a chtela bych poprosit o podporu. Dcera pul roku nevidi od narozeni na jednoo ocko. Ma vrozenou vadu. Budou ji operovat sedy zakal, to ovsem neznamena, ze pote b6de na oko videt. Pokud bude vse v poradku po operaci, bude m8zna rozeznavat svetlo tmu...a to stejne nedokazu pochopit, jak bude oko pouzivat, kdyz ten vjem bude spatny, bude potom asi tupozraka, tzn., ze bude stejne pouzivat jen to jedno zdrave oko? Nevite nekdo? Nebo pokud budem oko trenovat, tak si s nim bude vyponahat ve videni? Myslite, ze bude na to gideni jednim okem tsk zvykla, ze ji to vubec neprijde divne? Nejvic se bojim, aby se ji pak ostatni nesmali, ma to ocko i vzhledove spatne. Predem dekuji za vase odpovedi.

Re: jaky bude mit syn zivot s jednim okem?

Datum: 07.12.2013 | Vložil: JednoOčka

Milá Marto,
já jsem měla od narození stejný problém, šedý zákal. Po operaci se bohužel ukázalo, že mi oko zničili (tenkrát ty operace nebyly na takové rovni jako dnes) přestala jsem na něj vidět. Každopádně tě mohu ubezpečit, že pokud se od malička bude dívat na svět jedním okem, nepřijde ji to divné. Vím, o čem mluvím. Jen nebude mít 3D vidění... a úhel pohledu bude mít maličko užší. Já si zase nedovedu představit, jak se lidi mohou na svět dívat oběma očima naráz :-)
Jinak vzhled očička se nechá upravit barevnou protetickou kontaktní čočkou a nebo překrýt lehkou slupkou ze skla, jako protézka....
S ostatním ti bohužel neporadím, je to otázka spíše na nějakého odborníka, očního lékaře apod.

Re: jaky bude mit syn zivot s jednim okem?

Datum: 17.01.2014 | Vložil: Pavel.T.

Ahoj Marto.
Tvoje otázka je těžká i pro odborného očního lékaře.
Napíši ti jak to vidím já, neboť jsem taky měl vrozený šedý zákal.
Za prvé vrozené šedé zákaly bývaly horší než ty stařecké, byť je to stejná diagnóza procento úspěchu je v neprospěch těch vrozených, na druhé straně moderní medecína pracuje laserem a už ne jako tenkrát u mě klasicky skalpelem.
Tupozrakost se dá u tak malých dětí vyléčit, respektivě dá se léčit do puberty, ale je to zdlouhavé a i tady je výsledek nejistý.
Dělá se to tak, že se překryje zdravé oko a tím se to postižené nutí
procvičovat, je to, ale opravdu na několik let a musí se s tím začít co nejdříve.
Problém je, že malé děti takovou léčbu odmítají a zábranu na zdravém oku si strhávají.
U mě to bylo podobné, navíc mě lékaři, po dvou operacích tohoto vrozeného šedého zákalu, nevsadili umělou čočku s tím, že bych měl rozdílnos velikosti vidění to znamená, že bych viděl jedním okem například postavu a druhým bych ji viděl třikrát větší, což znamená, že mozek jeden obraz prostě vypne stejně jako u neléčené šilhavosti.
Opět ti budu opakovat, že dnešní umělé čočky jsou zase už o něčem jiném, tidíž myslím,že může po úspěšné operaci vidět stejně dobře jako na zdravé oko.
Na tvou další otázku, co se týše zvyku vidět na jedno oko, ti jen zopakuji odpověď "Jednoočky".
Pro člověka který vidí na jedno oko od narození je to normální vidění.
Neříkám, že nebude mít taky problémy, ale mnohem hůř jsou na tom lidé kteří ztratí jedno oko v pokročilém věku, mnohem těžeji se přízpůsobují.
Já sám mám snad jen ten problém, že když mě někdo hodí například klíč, tak chytnout ho jednou rukou je pro mě opravdu problém, ale když ho chytám oběma rukama tak se mě to většinou povede, větší předměty chytám, no a občas se někdo zasměje, že "su gramlavý" jak sa tomu říká u nás na slovácku.
A k tvým obavám, že se jí budou smát-ano budou je to v lidech, že se rádi posmívají tomu kdo se od liší od většiny, ale většina lidí to předde a neposmívá se, bohužel dva tři posmívající se, způsobí,že se potom může lidí stranit.
Zažil jsem výsměch sám od dětství a někdy i teď.
Nejvíc to bolí pochopitelně v pubertě,ale člověk si zvykne i když někde uvnitř to přetrvává.
Moje rada je, chodit od mala mezi jiné děti,aby si zvykala na jejich pohledy a třeba i posměch, hlavně na to nereagovat a stále jí vysvětlovat, že jsou i takový co se jí budou smát ať si jich nevšímá, protože to je akorát vyprovokuje k dalším posměškům a možná i šikaně.
Posilujte v ní zdravé sebevědomí a podporujte ji v činostech v kterých by mohla převýšit ostatní i děti uznají vrstevníka, který dokáže víc než oni.
Jak opět napsala "Jednoočka" dnes se to dá vyřešit přesnou náhradou oka, nebo barevnou čočkou a tam už si tak lidé nevšímají pokud vůbec.
A nakonec vám od srdce přeji,aby to dobře dopadlo a všechno co jsem napsal, bylo zbytečné a vy se tomu mohli, s úlevou, zasmát
Hodně štěstí Pavel.T.

Představuje pobyt v infrasauně nějaké riziko?

Datum: 01.12.2013 | Vložil: Ivča

Dobrý večer všem, chceme si pořídit domů infrasaunu a tak mě napadlo, jestli v souvislosti s nošením akrylátové protézky nepředstavuje nějaké riziko. Mám obavy, aby třeba neuvolňovala působením infrazářičů nějaké škodlivé látky popř. aby se sama nějak nepoškodila. Dosud jsem o tom nikdy neuvažovala i když jsem občas do sauny zašla, ale pokud budeme mít saunu doma tak ji taky budu chtít využívat častěji a bojím se aby to nemělo nějaký vliv na protézku.

Re: Představuje pobyt v infrasauně nějaké riziko?

Datum: 07.12.2013 | Vložil: JednoOčka (autorka webu)

Zjistím Vám to u výrobce. Bude se to hodit jistě i ostatním:-)

Re: Představuje pobyt v infrasauně nějaké riziko?

Datum: 08.01.2014 | Vložil: JednoOčka (autorka webu)

Zdravím:-)
Vznesla jsem dotaz přímo u výrobce akrylátových protéz a bylo mi sděleno, že neexistují žádné záznamy o tom, že by infrasauna nějak negativně působila na akrylátovou oční protézu.

Re: Re: Představuje pobyt v infrasauně nějaké riziko?

Datum: 15.01.2014 | Vložil: Ivča

Děkuji za informaci. :) Přece jenom když člověk sedí v sauně vystavuje i protézku vysokým teplotám. Topná tělesa jsou docela blízko obličeje a mám obavy aby se povrch tím teplem třeba nějak nezdeformoval tak se raději snažím oči přivírat. Můžu se zeptat který výrobce Vám tuto informaci podal? Pojedu za svým do Opavy, tak ať se třeba neptám znova :)

Re: Re: Re: Představuje pobyt v infrasauně nějaké riziko?

Datum: 21.01.2014 | Vložil: JednoOčka (autorka webu)

V Opavě se klidně zeptat můžete :-)

Re: Představuje pobyt v infrasauně nějaké riziko?

Datum: 16.03.2014 | Vložil: Marta

Dobrý deň všetkým, čo navštevujú túto stránku a vďaka patrí jej zakladateľke. Je to veľká pomoc pre všetkých, ktorí tieto informácie potrebujeme. Ja nosím protézu 2 roky a mám akrylátovú, aj zo skla. Do sauny chodím veľmi rada vždy, keď mám možnosť. Používam vtedy iba akrylátovú protézu a nič sa jej, ani mne nestalo. Výrobca mi povedal, že ju použiť môžem, ale keď som sa na použitie sklenej protézy do sauny pýtala výrobcu, povedal, že s tým nemá skúsenosti a bohužiaľ, je to zdravotná a nie športová pomôcka. Keďže sklo neznáša prudké zmeny teploty, tak to neriskujem, lebo o tú sklenú protézu nechcem prísť. Ale keď budete mať saunu doma, tak do nej môžete ísť aj bez protézy, zatvoríte si oči a je po probléme. Veď sa hovorí, že pomôž si človeče, aj pán Boh Ti pomôže...Dúfam, že Vám odpoveď pomohla a prajem veľa relaxu, ktorý všetci z času na čas potrebujeme. Všetko dobré. M.

Ochranné brýle

Datum: 07.11.2013 | Vložil: Martina

Dobrý den, chci se zeptat, zda jenoočci ;) nosíte ochranné brýle? Mám 10ti letého syna a od 2,5 let po operaci nádoru očního nervu (gliom optiku) nevidí na pravé očičko. Druhé očičko má zdravé, zrovna dnes je po oční kontrole. Od 2,5 používáme ochranné brýle, na běžné nošení, na sporty, prostě stále, na dioprtické brýle pojišťovny přispívají peníze, ale můj syn má díky Bohu druhé očičko zdravé, a tak na příspěvky na brýle nemáme nárok. Nebo máte někdo jinou zkušenost ? Pojišťovna přispívá, cca 1 x za 2 roky 200,- Kč na brýlové obruby. Protézu zatím neřešíme, má zavřené víčko a z ním zakrnělé své očičko. Uvidíme co přinese puberta, ale když jsem s ním řešila případnou plastiku víčky, vyjmutí očička a protézu tak mě řekl že mu nevadí že ho má zavřené, tak jsem ráda že nemusíme podstupovat další operaci, už tak má za sebou od 2,5 let dost narkóz. Všem přeji kolem sebe jen příjemné a chápající lidi ;) Pěkný den Martina

Re: Ochranné brýle

Datum: 07.11.2013 | Vložil: Martina

A jen přidám info z jeho běžného života ;), nikdy jsme ho nelitovali ;), je prostě takový jaký je, i když má dny kdy mě říká že by chtěl mít obě oči, tak jsme mu nabídla že kdyby to šlo tak bych mu hned dala svoje, ale na to řekl maminko já nechci aby jsi ty viděla na jedno oko, a za příklad mu dávám třeba kamaráda který je na vozíčku, tak to potom si uvědomí že je na tom perfektně ;) A jinak je to pohodový fajn kluk, ve škole i u holek ;) oblíbený, sportovec (hraje florbal a v oddíle patří mezi nejlepší hráče a brankáře ;) ) a je to skaut tělem i srdce ;) , prostě život s jedním okem žije jako každý zdraví člověk. Akorát se musel naučit že když jde po ulici tak se nesmí točit na jednu stranu, protože už trefil do sloupu ;) a hrozně se tomu smál ;) ;) .

Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 23.10.2013 | Vložil: Tomáš

Dobrý den
měl sem úraz a přestal jsem zcel vidět na jedno oko. Konečý stav a nevidím ani stíny. Mám nárok na nějaké úlevy, myslím všeobecně nebo třeba i čast.inval.důchod ? Má cenu se tím nějak zabívat nebo v dnešní době (krize a šetření) Vám nikdo nic nedá,nenapíše .....
Mnohokrát děkuji za jakoukoliv odpověd

Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 01.11.2013 | Vložil: Jirka63

ahojky Tome, já měl taky kdysi úraz, ovšem pracovní a od té doby mám oční protézku. Je-li to pracovní, tak by Tě měl zaměstnavatel přeřadit na méně namáhavou práci a doplácet do původního platu. Tuším, že od r.1991 se to doplácí do průměrné celostátní mzdy. Alespoň tak to probíhalo u mé osoby. Každá normální firma je pro tyto případy pojištěna a neměli by proto dělat obstrukce.
ahoj Jirka

Re: Re: Po úraze sem přišel o úplný zrak na jednom oku

Datum: 14.11.2013 | Vložil: Tomáš

Ahoj JIRKO
Díky za příspěvek,bohužel pracovní úraz to nebyl a majitelům se moje změna zdravotního stavu nezamlouvá.Myslím že se mě budou chtít zbavit.Lehčí práci vzhledem k prostorovému vidění nemají. Co si o tom myslíš -te ? Je vůbec v dnešní době možné sehnat s touto vadou solidní práci ?

<< 13 | 14 | 15 | 16 | 17 >>

Přidat nový příspěvek